Halszka

Wypłata ukraińskiej emerytury w Polsce

Postautor: Halszka » 12 lis 2018, 14:34

Witam! Nasza rodzina pochodzi z Ukrainy, spod Ługańska, z rejonu objętego działaniami wojennymi. Trzy lata temu, uciekając przed wojna, przyjechaliśmy do Polski z trojka małych dzieci i z bardzo chora Mama. Bardzo potrzebujemy pomocy. Jak otrzymać ukraińską emeryturę w Polsce? Moja matka mieszkała ze mną w Polsce, moja matka ponownie zarejestrowała emeryturę z Ukrainy do Polski wszystko sprawa była zrobiona miedzy międzynarodowym działem ZUS w Rzeszowie i ZUS Lviv, a Kijowski ZUS odprawił pieniądze. Emerytura została przeniesiona na konto bankowe. Matka zmarła. Bank nacisnął blokadę na jej konto, ale nie w całości zablokował konto, a częściowo bo widzimy ze przysłali pieniądze ale pozostałość pokazuje 0.00 Bank tylko przez telefon nam zadzwonił i poznał ze mama zmarła, nie jednego oficjalnego dokumentu od nas oni nie otrzymali im nie podpisywaliśmy dokumenty. Jak rozumiem to oni zrobili jak nielegalny i czekają prosto od nas akt zgonu. W banku powiedzieli mi, musze zapłacić podatek od spadku. Dzwoniliśmy do Ukrainy w ZUS i nam powiedziały jeśli bank zrobi zwrot pieniędzy to wtedy my ich otrzymamy w Ukrainie bez problemów. W Rzeszowie powiedziały ze można z ich pomocą napisać list do banku o powrocie tych pieniędzy. A my nie znamy co i jak pisać do banku. Bardzo potrzebujemy pomocy. Ta i jeszcze mama nie miała polskiego obywatelstwa i rachunek w banku był otwarty na ukraiński paszport i miała tylko cały czas tymczasowy meldunek i dowód osobisty.

Wróć do „Prawo administracyjne”