Bobel

Zabezpieczenie spłaty pożyczonych pieniędzy

Postautor: Bobel » 03 wrz 2019, 7:09

Mój znajomy wpadł w chwilowe tarapaty finansowe. Z uwagi na to, że dobrze się znamy i w miarę sobie ufamy zgodziłem się mu pomóc. Zawsze jednak istnieje pewne ryzyko. W lutym 2009 roku pożyczyłem mu 200 tysięcy złotych. Całą tę kwotę pożyczyłem wcześniej z banku zaciągając dość wysoko oprocentowany kredyt z banku, mając w przeciwieństwie do znajomego zdolność kredytową. Znajomy zobowiązał się, że będzie co miesięcznie dokonywał spłaty rat zaciągniętego przeze mnie kredytu (ok. 10 tys. zł miesięcznie przez trzy lata). Chcąc się w jakikolwiek sposób zabezpieczyć, w obecności notariusza i za jego poświadczeniem otrzymałem weksel na kwotę 200 tys. zł z datą wykupu luty 2012. Mam jednak wątpliwości, czy takie zabezpieczenie jest wystarczające (co prawda dotychczas znajomy spłaca raty kredytu, pozostało ich jeszcze 22) i co mogę zrobić, gdy nadejdzie okres wykupu weksla, albo gdy znajomy przestanie płacić? Proszę także o odpowiedź, czy moje postępowanie nie stoi w sprzeczności z jakimikolwiek normami prawnymi? Czy powinienem uregulować tę kwestię jakoś inaczej? Co z podatkami?

Wróć do „Prawo cywilne”