Jamrozo

Czy komornik może zająć całą moją emeryturę?

Postautor: Jamrozo » 09 lis 2015, 12:14

Miałem niedawno problemy finansowe i musiałem zaciągną kilka pożyczek, których niestety nie mogłem później spłacać. Banki nie chciały się ze mną dogadać co do ewentualnego rozłożenia zaległości na mniejsze raty i sprawa została oddana do sądu. Sąd wydał trzy nakazy zapłaty ponieważ był podpisane trzy umowy pożyczki i teraz komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. Jedynym moim dochodem jest emerytura która co miesiąc wpływa na moje konto. Jest to moje jedyne źródło otrzymania. Komornik jednak mimo to zajął mój rachunek bankowy wraz z całą emeryturą która wpłynęła na rachunek. Byłem w banku żeby wyjaśnić tą sprawę jednak bank powiedział, że oni nie mogą wypłacić mojej emerytury i muszę wyjaśnić sprawę u komornika. Komornik natomiast powiedział że on ma prawo zająć mój rachunek bankowy i nie zwolni mojej emerytury. Czy komornik ma rację i czy może zająć całą moją emeryturę?
Prawnik
Administrator

Re: Czy komornik może zająć całą moją emeryturę?

Postautor: Prawnik » 11 gru 2015, 11:13

Emerytura nie podlega zajęciu w całości, zaś komornik po przedstawieniu dowodu z którego będzie wynikało wpłynięcie emerytury na Pana rachunek bankowy zobowiązany jest do zwrotu wolnej od potrąceń części świadczenia emerytalnego. Natomiast jeśli komornik mimo Pana żądania nie chce tego uczynić, powinien Pan złożyć do sądu rejonowego wydziału cywilnego skargę na czynności komornika.

Wróć do „Prawo ubezpieczeń społecznych”