Adamek

Dwie kary za jedno wykroczenie

Postautor: Adamek » 30 mar 2016, 11:11

Witam! zostałem przyłapany na kradzieży artykułu spożywczego w sklepie o wartości około 70zł, nałożono na mnie mandat karny w wysokości 400zł, przyjąłem go chociaż byłem pod wpływem alkoholu. Po jakimś czasie przyszło mi polecenie stawienia się na komendzie, po przesłuchaniu myślałem, że jest to już koniec sprawy. Jednak w dalszej kolejności przyszedł mi list polecony z sądu o wyznaczeniu obrońcy z urzędu, sprawie, a także o przymusowym badaniu psychiatrycznym. W konsekwencji po uznaniu mnie za osobę poczytalną wymierzono mi grzywnę 400zł. Jak to możliwe że za jedno wykroczenie zostałem podwójnie ukarany?? Czy przysługuje mi prośba o umorzenie choćby tego mandatu (jest już sprawa egzekucyjna w Urzędzie Skarbowym) jestem osobą bezrobotną, na utrzymaniu rodziców, dorosłą. Do jakiego organu muszę ewentualnie zwrócić się z taką prośbą? Z góry dziękuję za pomoc.
Prawnik
Administrator

Re: Dwie kary za jedno wykroczenie

Postautor: Prawnik » 09 lut 2017, 12:40

W prawie karne oraz prawie wykroczeń drogowych obowiązuje zasad powaga rzeczy zasądzonej. Zgodnie z tą zasadą nie można toczyć postępowania w sprawie w której obwiniony został już ukarany mandatem karnym. Natomiast jeśli postępowanie takie zostało wszczęte powinno być niezwłocznie umorzone.

Wróć do „Prawo wykroczeń i drogowe”