Ogonek

Współwina kolizji drogowej

Postautor: Ogonek » 21 cze 2019, 8:10

Witam, chciałbym otrzymać poradę odnośnie winy, czy współwiny w wypadku drogowy. Czy określa się coś takiego i czy w moim konkretnym przypadku. Jechałem wczoraj po zaśnieżonej drodze "bocznej" w kierunku drogi "głównej". Sam dojazd był nieco pod górkę, żeby nie ugrzęznąć w śniegu wjechałem na nią z impetem. Na górce okazało się że pod śniegiem jest lód i hamując zatrzymałem się jakieś 50 cm za krawędzią drogi. Natychmiast wycofałem auto, ale będący jakieś 80 metrów ode mnie samochód Audi, widząc mnie zaczął gwałtownie hamować, a że jego droga była bardzo śliska stracił panowanie, zaczął się "kręcić" i zmienił pas, a następnie zderzył się z jadącym z naprzeciwka innym samochodem. Tamten samochód widząc co się dzieje zatrzymał się lub bardzo zwolnił. Audi się od niego odbiło i wylądowało w rowie. Na szczęcie nic się nikomu nie stało, ale Audi jest całkiem zniszczone, a mazda uszkodzona. Pytanie, czy kierowca audi który nie zachował bezpiecznej prędkości w tych warunkach ma jakąś winę w tej sprawie, czy cała wina leży po mojej stronie? Policja nie rozstrzyga o winie cząstkowej, tylko całą winę zrzuciła na mnie. Mam czas na przyjęcie mandatu. Jak przyjmę to potwierdzam swoją winę, a jak odmówię, to sprawa trafi do sądu. Czy przyjęcie mandatu może skutkować w przyszłości jakimiś roszczeniami o poszkodowanych, gdyby któremuś po czasie pojawiły się jakieś problemy zdrowotne i uznano, że mogą mieć związek z wypadkiem? Co zrobić?

Wróć do „Prawo wykroczeń i drogowe”