mareczek77

Kupno samochodu na spółkę cywilną

Postautor: mareczek77 » 15 lip 2019, 22:08

Witam. Na początek trochę o mnie żeby Państwo mieli pełen obraz sytuacji. Od prawie 2 lat prowadzę DG z kolegą w formie S.C. Udział 50/50. Ponieważ prywatnie jestem zdecydowany na kupno używanego samochodu za własne œśrodki. Pomyślałem ze najlepiej było by pod względem ekonomiczno-finansowym żeby ten samochód figurował w firmie. Zwiększenie kosztów wiadomo się przyda, odzyskalibyśmy też część vat. Samochód oczywiście miałby homologację itd. I pewnie jeszcze do niedawna bym ten samochód kupił i liczył na uczciwość kolegi ale ostatnio okazało się że jest chory ma schizofrenie. Ani ja ani jego żona nie wiedzieliśmy o jego chorobie do czasu aż przyszło nasilenie choroby. Okazało się że wcześniej w wieku 17 lat miał taką diagnozę. Rodzice i on ukrywali wszystko. Kolega wylądował w szpitalu na miesiąc. Teraz jest na lekach, niby wszystko normalnie ale nie wiadomo co się może zdarzyć i ta niepewność została. Chciałbym zapytać jak fakt choroby kolegi wpływa na naszą DG. Co Państwo radzicie w takiej sytuacji? I wracając do sprawy samochodu: Jak kupić samochód na firmę/ spółkę i jednoczenie zabezpieczyć się i być jedynym właścicielem samochodu? Słyszałem że można po zakupie spisać z kolegą umowę darowizny i wtedy cały samochód przerejestrować na siebie, czy to wystarczy? I czy podpis kolegi na takiej umowie jest w tej chwili ważny pod względem prawnym?

Wróć do „Prawo gospodarcze”