Sklepik

Wadliwe wykonanie robót budowlanych

Postautor: Sklepik » 29 paź 2015, 10:34

Posiadam sklep spożywczy interes się ciągle rozwija i potrzebowałem zwiększyć powierzchnię sklepu. Zaplanowałem zrobić przybudówkę do której przeniosę część sklepu oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. Do tego przedsięwzięcia wynająłem ekipę budowlaną która miała wykonać zlecone przeze mnie prace budowlane. Wszystko przebiegało w jak najlepszym porządku, ustaliliśmy cenę oraz podpisaliśmy umowę zgodnie z którą roboty budowlane miały być wykonane w ciągu sześciu miesięcy. Ekipa budowlana przystąpiła do prac i wykonała zlecone dzieło miesiąc przed terminem. Rozliczyłem się z właścicielem firmy i odebrałem wykonane dzieło. Po około miesiącu czasu pojawiły się duże pęknięcia wylanej posadzki a następnie ta zawaliła się jakieś trzydzieści centymetrów w głąb ziemi. Pod posadzką nowo wylaną było około dwudziestu centymetrów wolnej przestrzeni. Było to spowodowane daniem niewystarczającej podsypki pod wylaną posadzkę oraz słabym ubiciem ziemi. Zgłosiłem to wykonującemu roboty budowlane ponieważ była to ewidentnie wina źle wykonanej posadzki. Myślałem ponadto, że nie będzie problemu z poprawą wykonanej pracy. Właściciel firmy wykonującej prace budowlane przyjechał na miejsce budowy i powiedziała, że to jest jego wina i że poprawi wykonane prace w przyszłym tygodniu. Jednak nie przyjechał na poprawki. Natomiast gdy do niego dzwoniłem za każdym razem przekładał termin wykonania prac. Aktualnie nie odbiera ode mnie już żadnych telefonów oraz nie odpowiada na pisemne wezwania do usunięcia wad. Czy mogę żądać od niego w takiej sytuacji naprawienia szkody za wadliwe wykonane prace budowlane?
Prawnik
Administrator

Re: Wadliwe wykonanie robót budowlanych

Postautor: Prawnik » 01 gru 2015, 16:17

W prawie cywilnym przewidziana jest tak zwana odpowiedzialność odszkodowawcza kontraktowa zgodnie z którą strona zobowiązania umownego ponosi odpowiedzialność za niewykonania lub nienależyte wykonanie swojego zobowiązania. Zatem jeśli wykonujący na Pana zlecenie prace budowlane wykonał je w sposób nieprawidłowy i niezgodne ze sztuką budowlaną, może Pan go pozwać o zapłatę stosownego odszkodowania.

Wróć do „Prawo gospodarcze”