Monari

Zatrzymanie prawo jazdy za wykroczenie

Postautor: Monari » 12 sty 2016, 13:48

Jechałem rano samochodem i zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Wypiłem kilka godzin wcześniej dwa piwa i byłem pewny, że nic nie wykaże więc nic nie kombinowałem i zatrzymałem się pewny, że nic mi nie wykaże. Niestety ku mojemu wielkiemu zdziwieniu okazało się, że wyszło mi 0,15, czyli stan po spożyciu alkoholu. Starałem się wytłumaczyć, że to nie możliwe, żeby mi coś wykazało jednak funkcjonariusze policji byli nie ugięci zabierając mi prawo jazdy. Kazali przyjechać za dwa dni na komisariat w celu złożenia wyjaśnień. Bardzo się martwię tą sytuacją ponieważ moja żona jest w ciąży i nie chciałbym akurat teraz stracić prawo jazdy. Czy jest jakaś możliwość żeby odzyskać zatrzymane prawo jazdy. Czy jest też możliwość żeby policja ukarała mnie karą grzywny i żeby nie zabrali mi prawo jazdy?
Prawnik
Administrator

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za wykroczenie

Postautor: Prawnik » 13 sty 2016, 12:01

Co prawda jazda w stanie po spożyciu alkoholu nie jest przestępstwem lecz wykroczenie, jednak za to wykroczenie będzie Pan prawdopodobnie ukarany karą grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. W szczególnych przypadkach sąd może jednak odstąpić od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów mechaniczny, każda sprawa jest jednak rozpatrywana indywidualnie i to od Sądu zależy czy akurat w Pana przypadku odstąpi od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wróć do „Prawo wykroczeń i drogowe”