Prawo członków rodziny zmarłego do korzystania z mieszkania

07-01-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

Nie zawsze najbliżsi członkowie rodziny zmarłego, którzy zamieszkują z nim we wspólnym mieszkaniu mają po śmierci prawo do tego mieszkania jako spadkobiercy. Prawo spadkowe jednak chroni te osoby przed nagłą utratą warunków mieszkaniowych i daje prawo korzystania przez okres trzech miesięcy z mieszkania i urządzeń domowych w dotychczasowym zakresie, przy czym rozrządzenie dokonane przez spadkodawcę, które ograniczają to prawo są nieważne. Należy przy tym pamiętać, że osoby które są najbliższą rodziną i utraciły prawo mieszkania, ponieważ zostały pominięta w spadku mają również prawo starać się o zachowek, który w części zaspokoi ich roszczenia spadkowe.

Należy również wiedzieć, że powyższe uregulowanie nie ogranicza uprawnień małżonka i innych osób bliskich spadkodawcy, które wynikają z najmu lokali lub ze spółdzielczego prawa do lokalu. Mowa tutaj między innymi o uprawnieniu zgodnie z którym w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt