Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy

09-01-2015
Kategoria: Prawo Pracy

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek powyższy polega w szczególności na zapewnieniu odpowiednich środków ochrony oraz higieny w pracy jak również na reagowaniu na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w pracy oraz dostosowywaniu środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy. Nie zapewnienie przez pracodawcę bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom stanowi rażące naruszenie jego podstawowych obowiązków i rodzi określone konsekwencje. Pracownik może bowiem w takiej sytuacji wypowiedzieć umowę o pracę w trybie natychmiastowym oraz zażądać odszkodowania.

Jak słusznie zauważył Sąd Najwyższy, obowiązek zakładu pracy zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w pracy - podniesiony do rangi podstawowej zasady prawa pracy - ma niewątpliwie na celu zapewnienie pracownikowi bezpiecznych warunków pracy. Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi faktycznego bezpieczeństwa, a nie tylko do realizacji obowiązków z powszechnie obowiązujących przepisów bhp. Należy przy tym pamiętać, że rażące zaniedbanie przez pracodawcę podstawowych przepisów BHP, może również spowodować odpowiedzialność karną. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym, kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa pracy uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt