Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym?

13-11-2014
Kategoria: Prawo Finansowe

W toku postępowania egzekucyjnego może się zdarzyć, że komornik sądowy zajmie nasz rachunek bankowy,  a wraz z nim wszystkie znajdujące sie na nim oszczędności. Ponieważ komornik sądowy nie wie co znajduje się na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, może dojść do sytuacji w której zajęte zostaną również kwoty wolne od egzekucji komorniczej. Takimi kwotami są na przykład świadczenia alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, świadczenia z pomocy społecznej oraz wynagrodzenie za pracę w zakresie określonym w kodeksie pracy. Odzyskanie powyższych należności jest trudne jednak nie niemożliwe, bowiem bank zobowiązany jest na podstawie zezwolenia komornika dokonać wypłaty zajętych należności. Komornik zaś powinien wydać takie zezwolenie po złożeniu przez dłużnika listy płac lub tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty.

Należy również pamiętać, że jeśli toczy się przeciwko nam postępowanie egzekucyjne, nie powinniśmy posiadać z małżonkiem wspólnego rachunku. Komornik może bowiem prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Małżonek zaś może się bronić przed zajęciem tylko w drodze powództwa o zwolnienie od egzekucji, jeśli na rachunku małżonków znajdują sie środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo tez środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej. Jeśli komornik zajął wspólny rachunek lub kwotę wolną od egzekucji i chcesz uzyskać szczegółowe informacje jak odzyskać nienależnie pobrane przez komornika środki pieniężne zadzwoń na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt