Kiedy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?

19-10-2015
Kategoria: Prawo Finansowe

Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego połączone jest często z koniecznością zajęcia rzeczy ruchomych znajdujących się w mieszkaniu dłużnika. Komornik może zatem wejść do mieszkania dłużnika w celu zajęcia znajdujących się tam ruchomości. Podczas dokonywania czynności egzekucyjnych mogą być obecni wierzyciel oraz dłużnik, natomiast na żądanie stron także po dwóch świadków z każdej strony. W sytuacji, gdy dłużnik nie jest obecny podczas dokonywania czynności egzekucyjnych komornik zobowiązany jest przywołać jednego lub dwóch świadków, chyba że zachodzi uzasadniona obawa, iż na skutek zbytniej utraty czas dojdzie do udaremnienia egzekucji. Należy przy tym wiedzieć, że świadkowie niestety nie otrzymują wynagrodzenia za uczestniczenie w czynnościach komorniczych, zaś funkcję tę mogą pełnić również członkowie rodziny i domownicy dłużnika.

Komornik sądowy ma również prawo, aby w trakcie prowadzenia postępowania egzekucyjnego, dokonać otwarcia mieszkania oraz pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszukać jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Zgodnie zaś z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 stycznia 2002 r. w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, policja ma prawo udzielić pomocy komornikowi przy dokonywaniu czynności egzekucyjnych, jeżeli w toku wykonywania tych czynności komornik spotka się z oporem ze strony dłużnika, który utrudnia lub uniemożliwia mu wykonywanie tych czynności, bądź też gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że na taki opór natrafi. Jeśli komornik przekroczył swoje uprawnienia i chcesz uzyskać szczegółowe informacje jakie kroki prawne należy podjąć, zadzwoń na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt