Kiedy przedawnia się mandat za przejazd autobusem lub pociągiem?

27-11-2014
Kategoria: Prawo Finansowe

W sytuacji gdy otrzymamy wezwania do zapłaty zaległego mandatu za brak biletu na przejazd autobusem lub pociągiem w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy należność ta nie jest przedawniona. W prawie cywilnym istnieje wiele okresów przedawnienia należności pieniężnych jednakże zgodnie z kodeksem cywilnym roszczenia z umowy przewozu przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany od dnia kiedy miał być wykonany. Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja gdy roszczenie z tytułu umowy przewozu zostało oddane na drogę sądową w konsekwencji czego został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Będziemy mieli bowiem wtedy do czynienia z drugim okresem przedawnienia który wynosi już nie jeden rok lecz dziesięć lat. Powyższe wynika z tego, że roszczenia stwierdzone prawomocnym orzeczeniem Sądu przedawniają się z upływem lat dziesięciu chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.

Należy również pamiętać, że bieg okresu przedawnienia może ulec przerwaniu, zaś po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Bieg przedawnienia roszczeń, może ponadto ulec przerwaniu przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje oraz przez wszczęcie mediacji. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt