Jak odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa?

05-11-2015
Kategoria: Prawo Konsumenckie

W ostatnim czasie dużą popularność zyskała sprzedaż prowadzona poza lokalem przedsiębiorstwa, na różnego rodzaju pokazach i prezentacjach. Niestety, kuszeni atrakcyjnymi prezentami i gratisami, kupujemy wtedy w sposób pochopny i w konsekwencji jesteśmy niezadowoleni z dokonanych zakupów. Należy jednak wiedzieć, że konsumentowi, który dokonał zakupu poza lokalem przedsiębiorstwa, przysługuje szczególne uprawnienie do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny. Odstąpienie od umowy powinno nastąpić w terminie dziesięciu dni od jej zawarcie. Odstąpienie od umowy ma ten skutek, że umowa jest uważana za niezwartą, zaś konsument ma obowiązek zwrócić towar w stanie nie zmienionym. Zmiana zakupionego towaru jest dopuszczalna tylko w sytuacji, gdy mieści sie w granicach zwykłego zarządu rzeczą. Należy przy tym pamiętać, że na zwrot towaru mamy zaledwie czternaście dni.

Robiąc zakupy poza lokalem przedsiębiorstwa, często nie jesteśmy informowani o prawie odstąpienia od umowy, chociaż przedsiębiorca ma obowiązek udzielić takiej informacji na piśmie oraz przekazać wzór oświadczenia. Dodatkowo przedsiębiorca jest zobowiązany wydać konsumentowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży. Jednak nie poinformowanie konsumenta o prawie odstąpienia od umowy działa na niekorzyść przedsiębiorcy. Bowiem w przypadku zaniedbania tego obowiązku przez przedsiębiorcę, bieg terminu na odstąpienie nie rozpoczyna się, zaś konsument ma prawo odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od uzyskania informacji o tym prawie. Z uprawnienia do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nie możemy skorzystać w każdym przypadku, gdy od wykonania umowy upłynęło więcej niże trzy miesiące. Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje jak odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, zadzwoń na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt