Czy sprzedawca odpowiada za uszkodzenia towaru powstałe podczas transportu?

04-12-2014
Kategoria: Prawo Konsumenckie

W dzisiejszych czasach coraz częściej robimy zakupy przez internet, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością dostarczenia towaru do naszego domu. Istnieje więc ryzyko, że kupiona przez nas rzecz, zostanie uszkodzona podczas transportu. Należy się zatem zastanowić, kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia powstałe podczas przewozu towaru. Zgodnie z zasadami prawa przewozowego, przewoźnik jest odpowiedzialny za utratę, ubytek oraz uszkodzenie towaru, które nastąpiło od jego przyjęcia do przewozu, aż do wydania odbiorcy. Dodatkowo przewoźnik ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przewozie przesyłki. Przewoźnik może się jednak zwolnić od odpowiedzialności z tytułu powstałego ubytku, uszkodzenia lub utraty przesyłki jeśli udowodni, że uszkodzenia nie nastąpiły z winy przewoźnika, lecz z winy nadawcy lub odbiorcy towaru, właściwości przewożonej rzeczy lub wskutek siły wyższej. Należy jednak pamiętać, że to przewoźnik musi udowodnić, że uszkodzenie lub utrata przesyłki nastąpiła z przyczyn niezależnych od niego.

Pamiętajmy, że nadana do przewozu rzecz powinna być dobrze oznaczona, bowiem przewoźnik może uniknąć odpowiedzialności z tytułu uszkodzenia lub utraty przesyłki, gdy rzecz wyłączona z przewozu albo przewożona na szczególnych warunkach została nadana pod nazwą niezgodna z rzeczywistością. Powinniśmy również dobrze zapakować towar, ponieważ przewoźnik nie odpowiada za uszkodzenia w przypadku braku, niedostateczności lub wadliwości opakowania rzeczy, które w warunkach przewozu narażone są na ubytek na skutek ich naturalnych właściwości. Nie powinniśmy także oddawać do przewozu rzeczy, która jest narażona na szkodę w skutek wad lub naturalnych właściwości. Dodatkowo należy pamiętać, że nadawca oraz odbiorca nie powinni uczestniczyć przy załadunku i rozładunku towaru, ponieważ przewoźnik nie odpowiada za uszkodzenia rzeczy, gdy załadownia, rozmieszczenia oraz rozładowania towaru dokonał odbiorca lub nadawca. Jeśli potrzebujesz więcej informacji z zakresu prawa konsumenckiego, zadzwoń na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt