Sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej

29-07-2015
Kategoria: Prawo Rodzinne

W sytuacji gdy jeden z małżonków robi długi czy też w inny sposób stwarza realne zagrożenia dla dobra wspólnego majątku, konieczne może się okazać sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każde z małżonków może żądać ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej. Należy przy tym pamiętać, że rozdzielność powstaje z dniem oznaczonym w wyroku który ją ustanawia i tylko w wyjątkowych sytuacjach można się starać, aby Sąd ustanowił rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, zwłaszcza jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Ważnym powodem ustanowienia rozdzielności majątkowej może być również fakt pozostawania przez małżonków w faktycznej separacji. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Najwyższy separacja faktyczna małżonków, uniemożliwiająca im współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym, może stanowić ważny powód zniesienia przez sąd wspólności majątkowej małżeńskiej. Z żądaniem może wystąpić również małżonek, który jest wyłącznie winny separacji. Wina jego, jak też wzgląd na dobro rodziny lub pozwanego małżonka, powinny być brane pod uwagę jedynie przy ocenie żądania zniesienia wspólności z punktu widzenia zasad współżycia społecznego. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt