Ile czasu powinna trwać naprawa gwarancyjna przedmiotu?

14-10-2015
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Oddając do naprawy zakupiony przedmiot nie mamy wpływu na to jak długo będzie trwała naprawa. Często zdarza się, że sklep wysyła towar do serwisu znajdującego sie w miejscu odległym od naszego miejsca zamieszkania, co znacznie wydłuża czas usunięcia usterki. Niestety przepisy określają czas naprawy w sposób bardzo nieprecyzyjny. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym wystawca dokumentu gwarancyjnego jest zobowiązany do naprawy zareklamowanego przedmiotu w "odpowiednim terminie" i dostarczenia kupującemu przedmiotu do miejsca jego zakupu. Obowiązek dostarczenia reklamowanej rzeczy do miejsca w którym rzecz znajdowała się w chwili ujawnienia wady, obwiązuje bowiem wyłącznie w sytuacji, gdy umowa gwarancyjna tak stanowi. Obowiązek naprawy przedmiotu w "odpowiednim terminie", oznacza, że usterka powinna być usunięta w czasie, który jest do tego potrzebny zgodnie z aktualnie istniejącymi okolicznościami. Może być to zatem tydzień w przypadku drobnych usterek lub miesiąc w przypadku usterek poważnych, które wymagają długotrwałych napraw.

Warto jednak pamiętać, że na skutek wydłużonego okresu oczekiwania na naprawę gwarancyjną, termin wynikający z umowy gwarancji również ulega wydłużeniu o czas, przez który na skutek wady nie mogliśmy korzystać z rzeczy. Jeśli natomiast, w wyniku wykonania naprawy, serwis gwarancyjny dostarczył nam zamiast rzeczy wadliwej inną rzecz wolną od wad bądź też dokonał istotnych napraw rzeczy oddanej na gwarancję, termin gwarancyjny biegnie na nowo od dnia dostarczenia naprawionej lub wolnej od wad rzeczy. Nie dopuszczalna jest natomiast sytuacja, co niestety również się zdarza, że serwis zwraca nam rzecz wolną od zgłoszonych wad lecz z nowymi uszkodzeniami. Serwis naprawiający zgłoszony produkt, jest bowiem odpowiedzialny, za utratę lub uszkodzenie rzeczy powstałe od dnia wydania jej naprawiającemu do dnia odebranie przez konsumenta. Jeśli potrzebujesz więcej informacji w sprawach z zakresu prawa konsumenckiego, zadzwoń na nasza infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt