Kiedy możemy zwrócić lub wymienić nieudany prezent?

05-12-2014
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Kupując drugiej osobie prezent, musimy się liczyć z tym, że prezent może okazać się nieudany i będziemy zmuszeni zwrócić go do sklepu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze mamy możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny. Konsument ma bowiem ustawowe prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny wyłącznie w przypadku dokonania zakupu przez internet. Kupując drugiej osobie prezent przez internet możemy go zwrócić, musimy jednak złożyć stosowne oświadczenie w terminie 10 dni od dnia otrzymania towaru. Po złożeniu oświadczenia należy następnie odesłać towar, zaś przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić nam dokonaną przez nas zapłatę. Pamiętajmy również, że przedsiębiorca sprzedając towar przez internet, ma obowiązek poinformować nas o przysługujących nam uprawnieniach, natomiast jeśli tego nie uczyni, termin do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny przedłuża się do trzech miesięcy od dnia wydania rzeczy.

Zupełnie odmiennie kształtuje się sytuacja konsumenta w przypadku, gdy dokonuje zakupu w sklepie stacjonarnym, nie przez internet. Wtedy bowiem nie przysługuje mu ustawowe prawo do odstąpienia od umowy zakupu bez podania przyczyny i może to uczyni tylko jeśli sam sklep dopuszcza taką możliwość. Większość dużych sklepów przyjmuje zwroty towaru bez podania przyczyny, jednak jeśli kupując prezent, nie masz pewności czy spodoba się obdarowanemu, zapytaj wcześniej czy można zwrócić go w określonym terminie. Jeśli natomiast dany sklep nie przyjmuje zwrotów towaru bez podania przyczyny, możemy powołać się wyłącznie na niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Zgodnie bowiem z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, mamy prawo żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa konsumenckiego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt