Od 25 grudnia 2014 r. konsumenci nabywają jeszcze większe prawa

29-12-2014
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Konsumenci mają wiele powodów do zadowolenia, bowiem od 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, zgodnie z którą konsumenci nabyli jeszcze szersze uprawnienia, zaś przedsiębiorcy mają dodatkowe obowiązki. Przede wszystkim wydłużył się okres przez który można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. Zgodnie z aktualnie obwiązującymi przepisami konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa może odstąpić od niej bez ponoszenia kosztów i bez podawania przyczyny w terminie czternastu dni, w sytuacji, gdy zgodnie z poprzednim unormowaniem było to dziesięć dni. Natomiast, gdy przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy w czternastodniowym terminie, prawo do odstąpienia wygasa dopiero po dwunastu miesiącach. Nowelizacja prawa konsumenckiego przywróciła również pojęcie "wady fizycznej", która zastąpiła obowiązującą wcześniej "niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową". Konsument nabył zaś prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy w przypadku wykrycia wady, bez konieczności wcześniejszego żądania usunięcia wady lub wymiany towaru na nowy.

Oprócz istotnego rozszerzenia uprawnień konsumentów najnowsze zmiany przyniosły również wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców. Przedsiębiorca zawierający umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa ma aktualnie obowiązek informowania konsumenta o łącznej cenie bądź wynagrodzeniu za świadczenie wraz z podatkami, natomiast, gdy charakter przedmiotu świadczenia nie pozwala na wcześniejsze ustalenie ich wysokości przedsiębiorca, ma obowiązek podać sposób w jaki będą one obliczone. Obowiązkowo muszą być również podane informacje o kosztach transportu, dostarczenia, usługach pocztowych oraz innych kosztach, lub jeśli nie jest to możliwe o sposobie ich obliczenia. Ponadto przedsiębiorca ma obowiązek informowania konsumenta o głównych cechach świadczenia, danych adresowych firmy oraz adresie, pod którym konsument może składać reklamacje. Natomiast w przypadku, gdy konsument zawarł umowę przez telefon przedsiębiorca ma obowiązek potwierdzić na papierze treść proponowanej umowy. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa konsumenckiego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt