Ile mamy czasu na zgłoszenie i zwrot wadliwego towaru?

26-01-2015
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Kupując towar nie zawsze jesteśmy w stanie od razu wykryć jego wady fizyczne, bowiem mogą się one ujawnić dopiero po pewnym czasie używania. Prawo konsumenckie przewiduje jednak możliwość późniejszego zgłoszenia wykrytych wad fizycznych zakupionej rzeczy. Na początku warto przypomnieć co zgodnie z przepisami prawa konsumenckiego może stanowić wadę fizyczną rzeczy. Wada fizyczna zakupionej rzeczy polega w szczególności na braku właściwości, które zakupiona rzecz powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony bądź też wynikający z okoliczności lub przeznaczenia oraz gdy rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór. Ponadto wada fizyczna występuje również, gdy rzecz nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia lub sprzedawca wydał kupującemu rzecz w stanie niezupełnym. Zgłaszając wykrytą wadę fizyczną rzeczy jesteśmy związani dwoma terminami.

Pierwszym terminem jest okres dwóch lat od wydania rzeczy na stwierdzenie wady fizycznej. W przypadku wad nieruchomości okres ten jest wydłużony i wynosi pięć lat. Należy jednak pamiętać, że jeśli sprzedawana jest rzecz używana natomiast kupującym jest konsument można ograniczyć odpowiedzialność sprzedawcy do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu. Natomiast po stwierdzeniu wady, mamy drugi termin na zgłoszenie roszczenia o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad, który wynosi jeden rok i liczony jest od dnia stwierdzenia wady. Jednak w przypadku gdy kupującym jest konsument, termin ten nie może się skończyć przed upływem dwóch lat od stwierdzenia wady. W terminie dwóch lat od stwierdzenia wady kupujący może również złożyć oświadczenia o odstąpieniu od umowy lub obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Natomiast, gdy kupujący w pierwszej kolejności zażądał od sprzedawcy wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa konsumenckiego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt