Wymierzenie kary pozbawienia wolności osobie chorej

24-04-2015
Kategoria: Prawo Karne

W prawie karnym obowiązuje zasada humanitaryzmu stosowania kar i środków karnych. Zasad powyższa nakazuje, aby kary oraz środki karne stosowane były z poszanowaniem godności człowieka. Wymierzenie kary pozbawienia wolności w stosunku do osoby obłożnie chorej może godzić w jej godność osobistą, a co za tym idzie pozostaje w sprzeczności z zasadą humanitaryzmu. Zasada humanitaryzmu stosowania kar ma na celu w szczególności wykluczeniu dodatkowych cierpień, które byłyby związane z zastosowaniem kary w stosunku do osoby obłożnie chorej. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem ciężaru popełnionego przestępstwa oraz rodzaju schorzenia. Kara pozbawienia wolności wymierzona w stosunku do osoby obłożnie chorej może być bowiem zastosowana w przypadku ciężkich przestępstw.

Oprócz stosowania kar pozbawienia wolności w stosunku do osób obłożnie chorych, sprzeczne z zasadą humanitaryzmu wykonywania kar i środków karnych, może być również nadmierne odwlekanie wykonania orzeczonej kary. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Najwyższy nadmierne odwlekanie wykonania kary, sprzeczne z powinnością niezwłocznego wykonywania kar, jest sprzeczne z powinnością postępowania humanitarnego, bo sprawia, że tak traktowany skazany długo nie może się pozbyć ciężaru dawnego przestępstwa, a kara staje się nie środkiem poprawienia go, lecz abstrakcyjną dolegliwością, oderwaną od jego dawnych czynów. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawa karnego.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt