Kiedy darczyńca może odwołać darowiznę?

08-09-2015
Kategoria: Prawo Cywilne

Darczyńca ma prawo, aby w szczególnych sytuacjach, odwołać zarówno darowiznę wykonaną, jak i niewykonaną. Odwołanie darowizny niewykonanej jest możliwe, jeśli po zawarciu umowy darowizny, stan majątkowy darczyńcy uległ pogorszeniu w taki sposób, że jej wykonanie nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego utrzymania lub ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego. Pogorszenie sie stanu majątkowego darczyńcy, nie jest jednak wystarczające w przypadku chęci odwołania darowizny już wykonanej. Odwołanie darowizny wykonanej może bowiem nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Odwołanie darowizny nie jest jednak możliwe, jeśli darczyńca przebaczył obdarowanemu. Oprócz samego darczyńcy, darowiznę mogą odwołać również jego spadkobiercy. Może to jednak nastąpić wyłącznie, gdy darczyńca był uprawniony do odwołania już w chwili śmierci lub gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia albo powodując rozstrój zdrowia doprowadził do jego śmierci.

Należy jednak pamiętać, że nie każde zachowanie obdarowanego względem darczyńcy stanowi rażącą niewdzięczność, która uprawnia do odwołania darowizny. Przyjmuje się bowiem, że rażącą niewdzięczność może stanowić wyłącznie taki czyn obdarowanego, który jest nacechowany wrogością względem darczyńcy. Takim czynem może być na przykład popełnienie wobec darczyńcy przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, bądź przeciwko mieniu. Zachowaniem stanowiącym rażącą niewdzięczność może być również zaniedbanie ciążących na obdarowanym obowiązków opieki w czasie choroby. Jak bowiem słusznie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 marca 2001 r., niewdzięczność w stopniu rażącym może polegać nie tylko na działaniu lecz także na zaniechaniu spełnienia obowiązków obciążających obdarowanego, krzywdzących darczyńcę. Nie jest natomiast rażącą niewdzięcznością takie zachowanie obdarowanego, które polega wyłącznie na uczestniczeniu w sporach oraz kłótniach rodzinnych z darczyńcą. Powołując się na rażącą niewdzięczność pamiętajmy jednak, że darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o powodach odwołania. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt