Jakie są pozytywne i negatywne skutki orzeczenia rozwodu?

02-04-2015
Kategoria: Prawo Rodzinne

Orzeczenie rozwodu niesie za sobą szereg konsekwencji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pozytywnym skutkiem orzeczenia rozwodu, jest przede wszystkim możliwość zawarcia kolejnego małżeństwa. Ustanie małżeństwa przez rozwód powoduje również zniesienie wspólności majątkowej, co niesie za sobą zupełny brak odpowiedzialności za zobowiązania byłego małżonka zaciągnięte już po rozwodzie. Natomiast, jeśli rozwodzący się małżonkowie przebywają we wspólnym mieszkaniu, sąd może w wyroku ustalić sposób korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania. W sytuacji zaś, gdy jeden z małżonków swoim nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może na żądanie drugiego małżonka, orzec jego eksmisję. Sąd może również w wyroku rozwodowym zdecydować o podziale wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z nich, jeśli wyrażają na to zgodę oboje małżonkowie. Podział całego majątku wspólnego w trakcie trwania sprawy rozwodowej, jest możliwy jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowania sądowym. W przeciwnym wypadku do dokonania podziału wspólności majątkowej niezbędne będzie założenie kolejnej sprawy sądowej.

Niestety orzeczenie rozwodu niesie za sobą również negatywne konsekwencje. Negatywnym skutkiem orzeczenia rozwodu, jest przede wszystkim konieczność zdecydowania o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi oraz o kontaktach z nimi. Sąd ma możliwość powierzenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica wyłącznie do określonych obowiązków oraz uprawnień względem dziecka. Jednak jeśli rodzice przedstawią zgodne porozumienie o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i będzie ono zgodne z dobrem dziecka, sąd może uznać to porozumienie i przyznać władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Negatywną konsekwencją orzeczenia rozwodu może być również powstanie obowiązku alimentacyjnego na rzecz tego rozwiedzionego małżonka, który wskutek orzeczenia rozwodu popadł w niedostatek lub nastąpiło pogorszenie się jego sytuacji materialnej. Pamiętać jednak należy, że do alimentów z powodu popadnięcia w niedostatek ma prawo ten małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Natomiast do płacenia alimentów małżonkowi, któremu na skutek rozwodu pogorszyła się sytuacja materialne, jest zobowiązany ten małżonek, który został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt