Przesłanki uznania zaginionego za zmarłego

11-06-2015
Kategoria: Prawo Cywilne

Osoba zaginiona może być uznana za zmarłą po upływie okresu określonego w prawie cywilnym. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym uznanie zmarłego za zaginionego jest dopuszczalne jeżeli upłynęło lat dziesięć od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości jeszcze żył. Pamiętać jednak należy, że gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył lat siedemdziesiąt, wystarczy upływ lat pięciu. Uznanie za zmarłego jest również niedopuszczalne przed końcem roku kalendarzowego w którym zaginiony ukończyłby lat dwadzieścia trzy. Zupełnie inaczej uregulowana jest sytuacja osób które zaginęły w czasie podróży powietrznej lub morskiej w związku z katastrofą statku bądź okrętu lub w związku z innym szczególnym wydarzeniem, albowiem w takiej sytuacji zaginiony nie może być uznany za zmarłego po upływie sześciu miesięcy od dnia w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie.

Bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia w związku z którym zaginiony może być uznany za zmarłego, jest również jego porwanie. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Najwyższy zaginięcie człowieka po jego porwaniu dla okupu nie wyklucza uznania porwania za zdarzenie powodujące bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia (art. 30 § 3 kc), jeżeli pomiędzy porwaniem a zaginięciem brak jest innego zdarzenia, z którym można by wiązać zaginięcie. Bezwzględność zachowania się sprawców porwania może doprowadzić do pozbawienia przez nich życia porwanego, jeżeli np. nie zadowala ich wysokość otrzymanego okupu lub uwolnienie porwanego może w ich przekonaniu przyczynić się do ujawnienia popełnionego przestępstwa. Takie zachowanie się sprawców porwania, jak wskazuje doświadczenie, nie należy do zjawisk wyjątkowych i należy się z nim liczyć. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt