Kiedy spadkobierca może żądać zachowku od obdarowanego?

06-11-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

Spadkobierca będący dzieckiem, małżonkiem bądź rodzicem spadkodawcy, który został pominięty przy dziedziczeniu, ma prawo, aby wystąpić z roszczeniem o zapłatę tzw. zachowku. Zachowek przysługuje w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, który przypadałby uprawnionemu spadkobiercy przy dziedziczeniu ustawowym. Jeśli zaś uprawnionym do zachowku jest osoba trwale niezdolna do pracy lub uprawniony zstępny jest małoletni, wysokość zachowku wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego. Z roszczeniem o zapłatę może wystąpić wyłącznie spadkobierca, który nie otrzymał zachowku w postaci przekazanej przez spadkobiercę darowizny, w postaci powołania do spadku lub w postaci zapisu. Przy ustalaniu wysokości zachowku dolicza się zatem darowizny oraz zapisy windykacyjne, natomiast nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń. Przy ustalaniu wysokości zachowku nie uwzględnia się również drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, jak również darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu lat, na rzecz osób nie będących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku.

Z roszczeniem o zachowek należy zwrócić się przeciwko spadkobiercy który otrzymał spadek. Jednak w pewnych sytuacjach obowiązek zapłaty zachowku obciąża również obdarowanego. Jeżeli bowiem osoba uprawniona nie otrzyma od spadkobiercy przysługującego jej zachowku, może wystąpić o zapłatę sumy niezbędnej do uzupełnienia zachowku, do osoby na której rzecz spadkodawca uczynił darowiznę doliczoną do spadku. Obdarowany jest jednak zobowiązany do zapłaty kwoty zachowku tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Natomiast w przypadku, gdy obdarowany jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność w stosunku do innych osób uprawnionych do zachowku, ogranicza się do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Starając się zachowek pamiętajmy jednak, że roszczenie powyższe przedawnia się z upływem pięciu lat od otwarcia spadku. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt