Kiedy sąd może ograniczyć władzę rodzicielską ojcu lub matce dziecka?

12-08-2015
Kategoria: Prawo Rodzinne

W szczególnych sytuacjach sąd może kierując się dobrem dziecka ograniczyć jednemu z rodziców  władzę rodzicielską nad ich wspólnym małoletnim dzieckiem. Ograniczenie władzy rodzicielskiej stosowane jest względem rodziców którzy żyją w rozłączeniu i polega na ustaleniu przez sąd sposobu jej wykonywania. Sąd ma prawo powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając tym samym władzę rodzicielską drugiego rodzica wyłącznie do określonych uprawnień i obowiązków względem małoletniego dziecka. Pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu jest możliwe, jeśli przedstawią oni zgodne z dobrem dziecka porozumienie zawierające sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, a ponadto zasadne jest oczekiwanie, że będą współpracować w sprawach dziecka. Ustalając sposób wykonywania władzy rodzicielskiej sąd musi brać jednak pod uwagę, że rodzeństwo powinno wychowywać się razem, chyba że dobro jednego z nich przemawia za innym rozstrzygnięciem.

W przypadku, gdy dobro dziecka jest zagrożone sąd opiekuńczy może podjąć inne stosowne zarządzenia, a w szczególności zobowiązać rodziców małoletniego do odpowiedniego postępowania. Zobowiązanie powyższe może polegać na obowiązku pracy z asystentem rodziny, na skierowaniu małoletniego do placówki wsparcia rodzinnego lub na skierowaniu rodziców do placówki zajmującej sie terapią rodzinną. Ponadto sąd opiekuńczy ma prawo określić, jakie czynności względem dziecka nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zgody sądu lub poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej pod stały nadzór kuratora. Kierując się dobrem dziecka sąd opiekuńczy może również wysłać małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki zajmującej się sprawowaniem częściowej opieki nad dziećmi. Natomiast w szczególnych sytuacjach sąd opiekuńczy może nawet zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt