Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie

20-06-2013
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Własność nieruchomości można nabyć poprzez zasiedzenie, należy jednak spełnić szereg przesłanek. Przede wszystkim osoba która posiada nieruchomość musi być posiadaczem samoistnym co oznacza, że nie może być związana z właścicielem nieruchomości żadną umową. Musi również posiadać nieruchomość jak właściciel, czyli dokonywać opłat, płacić podatki związane z nieruchomością oraz dokonywać wszelkich innych czynności, które zwyczajowo dokonują ich właściciele. Kolejnym bardzo ważnym warunkiem zasiedzenia nieruchomości jest posiadanie przez okres dwudziestu lat w przypadku dobrej wiary oraz trzydziestu lat w przypadku złej wiary. Należy przy tym pamiętać, że posiadanie przez wyżej wymienione okresy muszą być nieprzerwane.

Należy mieć w szczególności na uwadze, że posiadanie które prowadzi do zasiedzenia nieruchomości może być wykonywane przez dwie lub więcej osób nawet w sytuacji, gdy jedną z nich jest właściciel nieruchomości. Jak bowiem orzekł Sąd Najwyższy właścicielskie posiadanie nieruchomości prowadzące do zasiedzenia może być wykonywane przez więcej niż jedną osobę również w sytuacji, gdy wykonują je wspólnie zarówno właściciel, jak i osoby nie będące właścicielami, wobec których właściciel ustąpił ze swojego animus co do całości prawa, w następstwie czego osoby nie będące właścicielami uzyskują przymiot samoistnych współposiadaczy, w zakresie praw odpowiadających prawu współwłaścicieli, tj. w odniesieniu do udziałów we współwłasności. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa nieruchomości uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt