Zasady obliczania wysokości alimentów na dzieci

27-01-2016
Kategoria: Prawo Rodzinne

Ustalenie wysokości alimentów jest niezwykle trudnym zadaniem i wymaga uwzględnienia wielu okoliczności dotyczących sfery majątkowej osoby uprawnionej oraz zobowiązanej do płacenia alimentów. Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wysokość alimentów uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do płacenia świadczenia rodzica. Zatem, aby dokonać wyliczenia wysokości alimentów, należy przede wszystkim ustalić jakie potrzeby ma uprawnione do alimentów dziecko, oraz jakie możliwości zarobkowe ma zobowiązany do płacenia alimentów rodzic.

Na usprawiedliwione potrzeby dziecka składają się wydatki, które zostały poniesione bezpośredni na jego utrzymanie, jak również pozostałe wydatki związane z utrzymanie gospodarstwa domowego w którym żyje dziecko. Jak bowiem słusznie ustalił Sądu Apelacyjnego w Krakowie - I Wydział Cywilny w postanowieniu z dnia 19 listopada 2012 r. (I ACz 1711/12), w przypadku małoletnich dzieci stron w zakres ich usprawiedliwionych potrzeb wchodzą wydatki związane bezpośrednio z ich utrzymaniem, takie jak wydatki na wyżywienie, naukę, odzież, czy też środki higieniczne, ale także te związane z utrzymaniem miejsca zamieszkania, w którym ulokowane jest ich centrum interesów życiowych. Dopiero bowiem uwzględnienie wszystkich wydatków powiązanych z utrzymaniem małoletnich dzieci stron prowadzi do uzyskania miarodajnego określenia poziomu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych. Wydatki ponoszone przez jednego z rodziców z tytułu regulowania opłat za gaz, energię elektryczną, wodę, śmieci, internet, telefony, ubezpieczenie domu i podatek, jak również te wynikające z konieczności spłacenia kredytu zaciągniętego wspólnie przez strony oraz za zgodą współmałżonka należy także potraktować jako zmierzające do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb małoletnich dzieci stron, gdyż bez ich uregulowania nie możliwe byłoby zapewnienie im właściwych warunków mieszkaniowych.

Przy ustalaniu możliwości majątkowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów bierze się natomiast zarobki jaki mógłby uzyskać rodzic, biorąc pod uwagę jego doświadczenie i umiejętności zawodowe, a nie dochody które rzeczywiście osiąga. Zgodnie bowiem z uchwałą Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r. (III CZP 91/86), możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt