Reklamacja wad w budowie i remoncie domu lub mieszkania

10-04-2014
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Budując dom lub remontując mieszkanie, wykonanie prac wymagających fachowej wiedzy budowlanej, powierzamy zazwyczaj profesjonalnym ekipom. Wiąże się to jednak z ryzykiem wykonania usługi w sposób sprzeczny ze sztuką budowlaną. Nie jesteśmy jednak wtedy bez szans, bowiem zamawiającemu prace budowlane przysługuje w takiej sytuacji szereg uprawnień z możliwością odstąpienia od umowy włącznie. Uprawnienia wynikające z wad w budowie domu lub remoncie mieszkania są różne w zależności od tego czy mamy do czynienia z wadliwym wykonywaniem robót budowlanych, czy też z wadami powstałymi już po wykonaniu i odebraniu dzieła. Jeżeli zamówiona ekipa budowlana wykonuje swoje prace w sposób wadliwy lub tez sprzeczny z umową powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać do zmiany sposób wykonania, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin. Natomiast dopiero po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu możemy według swego wyboru albo odstąpić od umowy, albo powierzy poprawienie lub dalsze wykonywanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

W sytuacji natomiast, gdy wady ujawnią się już po odebraniu dzieła, powinniśmy w pierwszej kolejności zażądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie terminu nie przyjmiemy naprawy. W przypadku zaś, gdy wady usunąć się nie dadzą lub z okoliczność wynika, że ekipa budowlana nie zdoła usunąć wad w odpowiednim terminie, możemy odstąpić od umowy gdy wady są istotne. Jeżeli zaś wady są nieistotne, możemy zażądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. Wady są istotne w sytuacji, gdy remontowany dom lub mieszkanie z powodu ich zaistnienia nie nadaje się do normalnego korzystania, zaś z wadami nieistotnymi mamy do czynienia w sytuacji, gdy mimo wad możemy normalnie użytkować dom lub mieszkanie. Jeżeli mimo podjęcia wyżej opisanych działań wykonujący dzieło w dalszym ciągu nie będzie chciał usunąć wady lub w inny sposób naprawić szkody, należy wystąpić od sądu o rozstrzygnięcie powstałego sporu. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa konsumenckiego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt