Podstawy uchylenia zasądzonych na dziecko alimentów

12-01-2016
Kategoria: Prawo Rodzinne

Po rozwodzie była żona wraz z ich małoletnią córką zamieszkała ponownie w miejscu zamieszkania swojego byłego męża. Były mąż będący ojcem dziecka miał zasądzone sądownie alimenty na dziecko. W czasie ich wspólnego zamieszkiwania ojciec łożył na utrzymanie wspólnego dziecka oraz zajmował się jego wychowaniem. Czy ojciec dziecka ma prawo, aby złożyć do Sądu pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego?

W sytuacji, gdy obciążony obowiązkiem alimentacyjnym ojciec przejmuje obowiązki związane z wychowaniem małoletniego dziecka zachodzą wszelkie podstawy do uchylenia alimentów. Podstawą do uchylenia obowiązku alimentacyjnego jest bowiem fakt zamieszkiwania ojca wraz z dzieckiem oraz wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego poprzez osobiste staranie o utrzymanie oraz wychowanie dziecka. Zgodnie z prawem rodzinnym wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest możliwe w przypadku zmiany stosunków stanowiących podstawę zasądzenia alimentów. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 lipca 1974 r. (II CO 9/74) przez pojęcie "stosunków" w tym wypadku należy rozumieć okoliczności istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu (np. art. 133 i 135 KRO). Zmiany zatem "stosunków" tak pojmowanych, bez potrzeby zajmowania się zagadnieniami szczególnymi, jest zmianą okoliczności, od których zależy istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego.

W przypadku, gdy okoliczności uzasadniające uchylenie obowiązku alimentacyjnego nastąpiły już wcześniej warto mieć na uwadze, że prawo rodzinne zezwala na ograniczenie czasu trwania obowiązku alimentacyjnego również wstecz. Zgodnie z Uchwałą Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna - zasada prawna z dnia 16 listopada 1954 r. (I CO 41/54) zobowiązany wyrokiem lub umową do świadczeń alimentacyjnych wynikających z przepisów ustawy może dochodzić zmniejszenia tych świadczeń lub ograniczenia czasu ich trwania także za okres poprzedzający wytoczenie powództwa, jeżeli w tym okresie zaszły okoliczności usprawiedliwiające jego żądanie. Dla oceny zasadności takiego żądania miarodajny jest jednak całokształt okoliczności istniejących w dacie wyrokowania, a dotyczących uprawnień i obowiązków alimentacyjnych obu stron.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt