Dobra osobiste człowieka, które podlegają ochronie

21-06-2013
Kategoria: Prawo Cywilne

Dobra osobiste każdego człowieka podlegają szczególnej ochronie prawnej, zaś ich bezprawne naruszenie uprawnia do podjęcia określonych kroków prawnych. Dobrami osobistymi człowieka są przede wszystkim jego zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Naruszenie wyżej przedstawionych dóbr osobistych daje podstawę do żądania zaniechania tego działania, zadośćuczynienia, odszkodowania jeśli doszło do wyrządzenia konkretnej szkody lub nawet wpłacenia określonej kwoty pieniężnej na organizacje społeczną.

Uprawnienia wynikające z naruszenia dóbr osobistych przysługują nie tylko osobom fizycznym lecz również osobom prawnym. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Najwyższy ochrona dóbr osobistych obejmuje nie tylko osoby fizyczne, ale także prawne. Dobrami osobistymi osoby prawnej jest jej sława i dobre imię, na co składa się prowadzenie działalności gospodarczej. Dla niej zaś szczególnie istotna jest wiarygodność finansowa. Użycie określeń podważających ją, ostrych, daleko idących z całą pewnością dobra te narusza. Zadośćuczynienie którego może się domagać pokrzywdzony powinno być ustalone w wysokości które zrekompensuje doznane przez niego krzywdy jak również będzie dostatecznie uciążliwa dla sprawcy naruszenia. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt