Oszuści podają się za amerykański Urząd Celny

10-05-2016
Kategoria: Prawo Karne

Mój znajomy, który jest Amerykaninem na misji pokojowej w Afganistanie poprosił czy może do mnie przesłać paczkę, ponieważ kończy misję i chce przyjechać z dziećmi na wakacje do Polski aby tutaj rozejrzeć się i otworzyć działalność. Zaznaczył, że paczka będzie sprawdzona i przesłana przez czerwony krzyż. Po pewnym czasie dostałam na maila pismo z Urzędu Celnego USA, że trzeba opłacić cło w wysokości 3500 $. Wymieniłam z UC USA kilka maili i zgodzili się, że paczka będzie u nich czekać na powrót do kraju nadawcy, ale muszę do dziś wpłacić 1500 $. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Nie wiemy, jak dobrze zna Pani tego Amerykanina, ale powyższa sprawa może wyglądać na chęć wyłudzenia od Pani pieniędzy, a ów Amerykanin może być oszustem.  Poniżej link z opisem podobnego problemu, z którym zetknęła się pewna Polka:

Znane są już przypadki w których oszuści informując o nadaniu paczki, która została zatrzymana, podstępem zmuszają kobiety do odebrania paczki i zapłaty określonej kwoty pieniędzy. Po wyjaśnieniu, że nie posiada takich pieniędzy, rzekoma firma kurierska mająca siedzibę w Indonezji domagała się zapłaty chociaż części wyliczonej kwoty. Kobieta straciła ponad 3 tysiące złotych, a paczki oczywiście nigdy nie otrzymała.
Ponadto należy zwrócić uwagę na treść maili wysyłanych do Pani przez Urząd Celny USA, na ich wiarygodność i sposób redagowania.

Zasady przywozu towarów na tereny RP a więc także na terytorium UE z państw trzecich reguluje ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne.  W przypadku, gdy kupujemy cos w państwie spoza UE lub gdy ktoś przesyła nam jakąś paczkę wprowadzamy towar do obszaru celnego UE. Kiedy podczas kontroli urząd wykryje, że paczka zawiera przedmioty o wartości większej niż zadeklarowana, kieruje do nas oficjalne pismo wzywające do dopełnienia wszelkich formalności niezbędnych do nadania towarom przeznaczenia celnego. Co ważne, pismo to przesyłane jest na adres podany na paczce i pochodzi od polskiego Urzędu Celnego, a nie jak w Pani przypadku – amerykańskiego.

Podsumowując, nie należy wpłacać żadnych pieniędzy, a o zaistniałej sytuacji powiadomić Policję. Można też skontaktować się z ambasadą amerykańską w Polsce, która wyjaśni Pani procedury działania urzędów celnych w Stanach Zjednoczonych.

Autor: Radca Prawny Jolanta Jasińska

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.