Uznanie za niegodnego dziedziczenia

05-04-2014
Kategoria: Prawo Spadkowe

W sytuacjach rażąco nagannego zachowania się spadkobiercy można wystąpić do Sądu o uznanie za niegodnego dziedziczenia. Nie zawsze jest bowiem tak, że osoba powołana do dziedziczenia jest godna aby otrzymać spadek. Można żądać uznania za niegodnego dziedziczenia w szczególności gdy spadkobierca dopuścił się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Przesłanką uznania za niegodnego jest również nakłonienie spadkodawcy podstępem bądź groźbą do sporządzenia lub odwołania testamentu. Kolejną przesłanką uznania za niegodnego dziedziczenia jest umyślne ukrycie lub zniszczenie testamentu spadkodawcy, podrobienie lub przerobienie testamentu oraz skorzystanie z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego. Należy jednak pamiętać, że z żądaniem uznania za niegodnego dziedziczenia może wystąpić każdy kto ma w tym interes prawny.

Ciężkim przestępstwem stanowiącym przesłankę uznania za niegodnego dziedziczenia jest zarówno zbrodnia jak i występek. Jak słusznie orzekł Sąd Najwyższy pojęcie "ciężkiego przestępstwa" użyte w kodeksie cywilnym nie jest tożsame z terminem "zbrodnia" określonym w kodeksie karnym. W konkretnych okolicznościach, "ciężkim przestępstwem" może okazać się także czyn uznany za występek.

Warto również mieć na uwadze, że za niegodnego dziedziczenia może być uznany ten spadkobierca, który zniszczył testament nieważny, chyba że działał ze świadomością, że niszczy nieważny testament. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego w zasadzie nie wyłącza niegodności dziedziczenia okoliczność, że testament, zniszczony przez spadkobiercę umyślnie, tj. w zamiarze usunięcia skutków prawnych związanych z jego sporządzeniem, okazał się testamentem nieważnym. Nie stanowi jednak przyczyny niegodności zniszczenie przez spadkobiercę testamentu w przekonaniu, że jest on nieważny i wskutek tego pozbawiony znaczenia prawnego. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt