Zasady wyliczania odsetek ustawowych za zwłokę

19-05-2016
Kategoria: Prawo Cywilne

Mam córkę która ma obecnie 20 lat , jej ojciec nie płaci alimentów od jej 7 roku życia , gdyż ciągle pracował na czarno by wywinąć się od płacenia. Obecnie dłużnik mieszka w Niemczech gdzie pracuje, przesiedlił się z całą rodziną. Ja i moja córka mieszkamy w Hiszpanii, ona nadal się uczy i planuje w tym roku iść na studia. W Hiszpanii w 2013 r. wszczęłam postepowanie w sprawie spłacenia długu, ale wtedy jeszcze dłużnik przebywał w Polsce i dalej pracował na czarno i nic nie zdołano ściągnąć. Niedawno otrzymałam pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości w Polsce aby dostarczyć zaświadczenia ze córka uczy się i że ma stały meldunek w Chorwacji. Powinnam też zrobić wyliczenie długu z procentami i to mi sprawia trudność , ponieważ tu nikt nie zna przepisów w Polsce i ambasada także odmówiła pomocy. W jaki sposób dokonać wyliczenia odsetek za zwłokę w płatności alimentów.

Zgodnie z art. 481 k.c. jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.

Wyliczając kwotę zadłużenia należy więc mieć na uwadze zmieniającą się w poszczególnych latach wysokość odsetek ustawowych.

  1. Od 15.10.2005 do 14.12.2008 11,5% rocznie - podstawa prawna (Dz. U. z 2005 r. nr 201, poz. 1662)
  2. Od 15.12.2008 do 22.12.2014 13% rocznie - podstawa prawna (Dz. U. z 2008 r. nr 220, poz. 1434)
  3. Od 23.12.2014 do 31.12.2015 8% rocznie - podstawa prawna (Dz. U. z 2014 r. poz. 1858)
  4. Od 1.01.2016 7% rocznie - podstawa prawna art. 481 § 2 K.c.

Aby wyliczyć wartość długu można użyć kalkulatora odsetek ustawowych który jest dostępny w Internecie, w którym wystarczy podać kwotę zobowiązania i termin zapłaty. Kalkulator automatycznie wyliczy wartość odsetek z uwzględnieniem zmieniających się wysokości odsetek ustawowych.

Przykładowo jeśli pierwsza rata alimentów powinna być przelana na Pani konto 14 grudnia 2005r., do kalkulatora wpisujemy tę datę, jako termin płatności, natomiast dniem zapłaty będzie data, w której sporządzi Pani obliczenia.  Wyliczona kwota będzie stanowiła wartość należnych Pani odsetek za opóźnienie w zapłacie pierwszej raty alimentów.

W ten sam sposób należy obliczyć odsetki za każdy miesiąc, w którym nie nastąpiła zapłata. Następnie zsumować wysokość należnych świadczeń za cały okres oraz wysokość obliczonych odsetek. W ten sposób uzyska Pani wartość długu wraz z odsetkami.

Autor: Radca Prawny Jolanta Jasińska

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt