Zasady przeprowadzenia sądowego zaprzeczenia ojcostwa

30-06-2016
Kategoria: Prawo Rodzinne

W sytuacji, gdy dziecko przyszło na świat w czasie trwania małżeństwa lub w ciągu trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, stosuje się zasadę domniemania ojcostwa, zgodnie z którą uznaje się, że dziecko pochodzi od męża matki. Domniemanie powyższe można obalić jedynie poprzez wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Z pozwem do sądu o zaprzeczenie ojcostwa może wystąpić mąż matki dziecka, jednakże musi to uczynić w ciągu sześciu miesięcy od dnia w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 3 lipca 1967 r.; każdą wiadomość o urodzeniu dziecka przez żonę winien mąż matki traktować poważnie i w razie potrzeby ma obowiązek ją sprawdzić. Te założenia jednak obowiązują w zasadzie do dowiedzenia się przez męża matki o urodzeniu dziecka, gdy o fakcie tym dowiaduje się w okresie objętym domniemaniem z art. 62 par. 1 KRO, gdyż norma z art. 63 takie stany faktyczne, najczęściej się zdarzające przede wszystkim zakłada. Inaczej jednak jest, gdy minął już okres 300 dni od ustania małżeństwa i mąż matki dowiaduje się o urodzeniu dziecka. Wówczas sam fakt dowiedzenia się o urodzeniu nie wystarcza, jeśli równocześnie b. mąż nie dowiaduje się, że urodzenie nastąpiło w okresie domniemania pochodzenia z małżeństwa. Urodzenie bowiem przez byłą żonę dziecka po upływie tego terminu żadnych dla niego skutków pewnych nie wywołuje.

Osobą uprawniona do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa jest również matka dziecka, która może to uczynić w ciągu sześciu miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Samo dziecko ma natomiast prawo wystąpić do sądu o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki po uzyskaniu pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od tej daty.

Wytaczając powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki dziecka musi pozwać matkę i dziecko, natomiast w sytuacji gdy matka nie żyje wyłącznie dziecko. Matka dziecka musi wytoczyć powództwo przeciwko mężowi i dziecku, zaś gdy mąż nie żyje tylko przeciwko dziecku. Dziecko natomiast wytaczając powództwo o zaprzeczenie ojcostwa pozywa męża swojej matki oraz matkę, a jeżeli matka nie żyje pozywa wyłącznie jej męża. Jeżeli zaś mąż matki nie żyje, powództwo musi być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Zaprzeczenie ojcostwa polega na wykazaniu, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Pierwszą i najbardziej pewna metodą która powinna być zastosowana w celu wykazania braku ojcostwa jest przeprowadzenie dowodu w postaci grupowego badania DNA. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 13 października 2005 r.; dowód w postaci grupowego badania DNA, który w sposób pewny może zarówno wykluczyć ojcostwo, jak i wskazać z prawdopodobieństwem równym praktycznie pewności, kto jest ojcem dziecka, powinien być jako pierwszy przeprowadzony w sprawach o pochodzenie dziecka, bowiem ma on rozstrzygające znaczenie. Jeśli możliwe jest przeprowadzenie takiego dowodu, nieracjonalne byłoby, także w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa, przeprowadzanie dowodów osobowych, z natury swej niepewnych, jak również innych dowodów przyrodniczych, których stopień pewności jest daleko mniejszy niż dowodu z badań polimorfizmu DNA, albo wręcz obrazują one tylko pewne prawdopodobieństwo związków pokrewieństwa między rodzicami i dziećmi.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt