Warunki jakie trzeba spełnić żeby otrzymać rozwód

09-01-2015
Kategoria: Prawo Rodzinne

Otrzymanie rozwodu jest uzależnione od spełnienia określonych przesłanek nazywanych pozytywnymi przesłankami orzeczenia rozwodu. W pierwszej kolejności musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W praktyce oznacza to rozpad małżeństwa w stopniu uniemożliwiającym powrót do niego. Dodatkowo rozwód nie może negatywnie wpływać na dobro wspólnych małoletnich dzieci, jeśli małżonkowie oczywiście takowe posiadają. Rozwód nie może być również sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, co ma miejsce na przykład wtedy, gdy jedno z małżonków jest obłożnie chore zaś rozwód mógłby sprawić, że pozostanie bez opieki. Niedopuszczalny jest także rozwód, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na orzeczenie rozwodu.

Należy w szczególności pamiętać, że wzajemne postępowanie małżonków następujące w okresie po trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego nie ma wpływu na orzekanie o winie. Jak bowiem słusznie stwierdził w swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy zachowania małżonków w okresie, w którym rozkład pożycia małżeńskiego był już zupełny i trwały, choć nie mogą mieć wpływu na ocenę ich winy za rozkład, nie pozostają jednak bez znaczenia dla oceny przesłanek rozwodowych. Jeżeli małżonek, który nie wyraża zgody na rozwód i któremu nie można przypisać winy rozkładu pożycia, po wystąpieniu rozkładu pożycia zachowuje się w stosunku do drugiego małżonka w sposób niewłaściwy i naganny, to należy rozważyć, czy w tych okolicznościach jego odmowa zgody na rozwód nie powinna być oceniona jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt