Jakie są skutki prawne orzeczenia separacji?

19-10-2016
Kategoria: Prawo Rodzinne

Rozwód to nie zawsze dobre rozwiązanie dla małżeństwa w którym nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego. Warto w takiej sytuacji rozważyć również możliwość wystąpienia z pozwem o separację, która jest w pewnym sensie łagodniejszą alternatywą dla rozwodu. Skutki orzeczenia separacji są niemalże takie same jak w przypadku rozwodu. Z tą różnicą, że rozwód jest już ostateczny natomiast w przypadku orzeczenia separacji istnieje możliwość powrotu do małżeństwa. Orzeczenie separacji jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że małżonków nie może nic łączyć zarówno w sferze duchowej jak i fizycznej. Jednak rozkład pożycia małżeńskiego nie musi być trwały co oznacza, że istnieją szanse na powrót do małżeństwa.

Jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego Sąd może  nie zgodzić się na orzeczenie separacji tylko wtedy, gdy w skutek niej mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, bądź też z innych przyczyn orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci orzeczenie separacji może nastąpić na zgodny wniosek obojga małżonków. Orzeczenie separacji na zgodny wniosek małżonków jest bardzo korzystny dla stron z uwagi na to, że małżonkowie oszczędzają sobie nerwów związanych z udawadnianiem winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Ponadto sprawa o orzeczenie separacji w której nie jest ustalana wina rozkładu pożycia małżeńskiego trwa znacznie krócej.

Może się zdarzyć, że jeden z małżonków wystąpi z pozwem o separację, natomiast drugi małżonek zawnioskuje o orzeczenie rozwodu, ponieważ nie widzi możliwości powrotu do małżeństwa. Wtedy sąd ma obowiązek orzec rozwód. Sąd w takiej sytuacji orzeknie separację tylko wtedy, gdy uzna orzeczenie rozwodu za niedopuszczalne. W czasie trwania separacji małżonkowie, co nie występuje w przypadku rozwodu, są zobowiązani do wzajemnej pomocy. Jeden z małżonków może również wystąpić z żądaniem zasądzenia alimentów na siebie. Obowiązek alimentacyjny względem małżonka powstaje jednak wyłącznie wtedy, gdy ten znajdzie się na skutek separacji w niedostatku bądź pogorszy się jego sytuacja finansowa. Nie może również żądać alimentów ten małżonek który jest wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Małżonkowie którzy noszą się z zamiarem wystąpienia z pozwem o rozwód powinni zatem rozważyć możliwość wystąpienia o separację. Zwłaszcza jeśli istnieje w ich ocenie szansa na uratowanie tego małżeństwa. Skutki jakie niesie za sobą separacja są takie same jak w przypadku rozwodu, natomiast tylko separacja daje możliwość powrotu do małżeństwa. Sąd bowiem na wniosek małżonków orzeka o zniesieniu separacji.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt