Bezumowne korzystanie z sąsiedniej nieruchomości

25-10-2016
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Jestem właścicielką połowy domu oraz połowy działki. Na mojej części działki znajduje się klatka schodowa. Co mogę zrobić aby właściciele drugiej połowy nie chodzili po mojej własności?

Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego klatka schodowa stojąca na Pani części nieruchomości, jako jej część składowa, stanowi Pani własność. Osoby które nie posiadają tytułu prawnego do klatki schodowej (umowy najmu, dzierżawy, użyczenia lub  służebności) nie mogą z niej korzystać bez Pani zgody.  Jedyną osobą która może korzystać z klatki schodowej jest właściciel gruntu na którym owa klatka schodowa jest umiejscowiona. Prawo do wyłącznego korzystania z nieruchomości wynika z art. 140 kodeksu cywilnego. Zgodnie z którym w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. W związku z tym, że Pani prawo własności jest naruszone przez osoby które bezprawnie korzystają z nieruchomości może Pani wystąpić z roszczeniem o zaprzestanie bezprawnego korzystania z klatki schodowej. W tym celu powinna Pani wysłać pismo będące przedsądowym wezwaniem do zaniechania naruszania Pani własności pod groźbą skierowania sprawy na drogę sądową.

Ponieważ w opisanym przypadku mamy do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości, oprócz roszczenia o zaniechanie tych bezprawnych działań, przysługuje Pani również prawo do żądania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym osoba która bez tytułu prawnego korzysta z cudzej własności zobowiązana jest do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialna za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Osoba taka zobowiązana jest zwrócić pobrane od powyższej chwili pożytki, których nie zużyła, jak również uiścić wartość tych, które zużyła.

Wysokość wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości  powinna być  ustalona na podstawie cen rynkowych jakie obowiązują w danym miejscu za służebność przechodu dla tego rodzaju nieruchomości. Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 1984 r., III CZP 20/84, mającej moc zasady prawnej, istnieje konieczność stosowania przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za bezumowne korzystanie obiektywnego kryterium, jakim jest układ odpowiednich cen rynkowych - stawek za korzystanie z rzeczy tego rodzaju (wynagrodzenie takie powinno równać się dochodowi, jaki normalnie osiąga się z danego stosunku prawnego – najmu czy dzierżawy).

W związku z powyższym w zaistniałej sytuacji powinna Pani skierować do osoby która narusza Pani własność, przedsądowe wezwanie do zaprzestania bezprawnego korzystania z nieruchomość oraz zapłatę stosownego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie pod groźbą skierowania sprawy na drogę sądową. Natomiast jeśli osoby korzystające z klatki schodowej nie dostosują się do Pani wezwania należy skierować do Sądu rejonowego wydziału cywilnego pozew o zobowiązanie do zaniechania naruszania Pani własność oraz zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.