Popełnienie przestępstw w krótkich odstępach czasu

21-06-2013
Kategoria: Prawo Karne

Podjęcie dwóch lub więcej zachowań w krótkich odstępach czasu z góry powziętego zamiaru ma bardzo duże znaczenie dla karalności sprawcy, albowiem jest traktowane jako jeden czyn zabronimy. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przedmiotem zamach jest dobro osobiste drugiego człowieka, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego. Pierwszym warunkiem jaki musi być spełniony jest wystąpienie z góry powziętego zamiaru, czyli odrębnego aktu woli sprawcy. Kolejnym warunkiem który musi być spełniony dla zaistnienia czynu ciągłego są krótkie odstępy czasu. Pojęcie krótkich odstępów czasu jest bardzo ogólne i można je interpretować bardzo szeroko, jednak mowa tutaj raczej o dniach i tygodniach.

Należy w szczególności pamiętać, że o wielości czynów nie może decydować wielość skutków jak również ilość osób pokrzywdzonych. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach, choć określenie jedności czynu nie jest proste, a jego kryteria nie są jednolicie przyjmowane, to jednak z całą pewnością o wielości czynów nie może przesądzać wielość skutków czy ilość osób pokrzywdzonych. Przy określeniu bowiem jedności lub wielości czynów należy położyć nacisk na zachowanie sprawcy, a nie jego następstwa. Ważnymi elementami tego zachowania będą: jedność czasu i miejsca, nastawienie sprawcy zmierzające do osiągnięcia tego samego relewantnego z punktu widzenia prawa karnego celu, wyodrębnienie zintegrowanych zespołów jego aktywności. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt