Rękojma za wady fizyczne ruchomości domowych

29-11-2016
Kategoria: Prawo Cywilne

Kupuję mieszkanie z rynku wtórnego. W mieszkaniu są używane urządzenia AGD. Czy należy mi się rękojmia na urządzenia?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego przysługuje Pani rękojmia na AGD jednak urządzenia te oraz inne ruchomości znajdujące się w mieszkaniu powinny być ujęte w umowie kupna sprzedaży jako przedmiot sprzedaży. Nie musi to być umowa przenosząca własność nieruchomości, może być również zupełnie inna umowa sporządzona w zwykłej formie pisemnej. Z umowy tej musi jednak wynikać, że w cenie mieszkania były również rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Kupując samo mieszkanie kupuje Pani bowiem tylko nieruchomość oraz części składowe tej nieruchomości. Ruchomość domowe typu sprzęt AGD, RTV, meble oraz pozostałe wyposażenie nie stanowi zaś części składowych kupowanej nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 47 § 2 kodeksu cywilnego częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Jeśli zakupiony wraz z nieruchomością sprzęt AGD nie został ujęty w umowie kupna sprzedaży lub nie sporządzono drugiej umowy na zakup tego sprzętu, istnieje również możliwość powołania się na rękojmie co do tego sprzętu, jednak będzie to bardzo utrudnione. Trzeba będzie bowiem udowodnić, że sprzęt ten również był w cenie zakupu mieszkania i nie stanowił bezpłatnego dodatku, natomiast umowa zakupu tych rzeczy została zawarta w formie ustnej. Co w przypadku ewentualnego sporu sądowego na pewno będzie bardzo trudne. W związku z powyższym, aby móc bezpiecznie powoływać się na rękojmie za wady co do rzeczy typu AGD i RTV kupowanych wraz z mieszkaniem, najlepiej w umowie kupna nieruchomości zawrzeć te rzeczy jako przedmiot umowy kupna sprzedaży.

Jeśli rzeczy będą ujęte w umowie kupna sprzedaży nieruchomości, natomiast okaże się, że w momencie zawierania umowy posiadały ukryte wady fizyczne, można powołać się na rękojmie za wady. Zgodnie z kodeksem cywilnym zakupiona rzecz posiada wadę fizyczną, jeśli nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Wada fizyczna ma również miejsce jeśli zakupiona rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór lub nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. Z wadą fizyczną ma także do czynienia, gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Wykrycie wady fizycznej zakupionej rzeczy daje kupującemu dwie możliwości. Po pierwsze kupujący może odstąpić od umowy kupna wadliwej rzeczy i zażądać zwrotu zapłaconej ceny. Po drugie kupujący ma prawo zażądać obniżenia ceny za wadliwą rzecz. Wybór uprawnienia należy do kupującego. Na wykrycie i zgłoszenie wad fizycznych kupujący ma rok czasu od daty zakupu rzeczy

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.