Sposób na szybkie uregulowanie spraw spadkowych

05-12-2016
Kategoria: Prawo Spadkowe

Siedem lat temu zmarł mój mąż. Do tej pory nie uregulowałam spraw spadkowych. Nie wiem od czego zacząć i jak to teraz załatwić. Proszę o pomoc.

Czas jaki upłyną od śmierci spadkodawcy nie jest oczywiście problemem, aby uregulować wszystkie niezbędne sprawy spadkowe. Sprawy spadkowe można uregulować na dwa sposoby. Pierwszym sposobem na przeprowadzenia sprawy spadkowej jest wizyta u notariusza i zrobienie poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego. Poświadczenie dziedziczenia jest to dokument stwierdzający kto w jakiej części dziedziczy spadek. Wykonanie poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego jest najprostszą i najszybszą formą uregulowania spraw spadkowych, bowiem wymaga jedynie stawienia się przez wszystkich spadkobierców u notariusza, natomiast pozostałe niezbędne formalności wykonuje już za nas notariusz. Do wykonania poświadczenia dziedziczenia notariuszowi będą potrzebne takie dokumenty jak skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz skrócone odpisy aktów urodzenia spadkobierców. Kobiety które wyszły za mąż powinny dostarczyć odpisy aktów małżeństwa. Opłata notarialna za wykonanie poświadczenia dziedziczenia jest stała i wynosi 50 zł.

Drugim sposobem na uregulowanie spraw spadkowych jest złożenie do sądu rejonowego wydziału cywilnego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składamy w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Natomiast opłata sądowa od takiego wniosku jest taka sama jak w przypadku poświadczenia dziedziczenia i wynosi 50 zł. Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć takie dokumenty jak skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz skrócone odpisy aktów urodzenia i  małżeństwa spadkobierców. Podobnie jak w przypadku poświadczenia dziedziczenia akt małżeństwa przedkładają kobiety które wyszły za mąż.

Z punktu widzenia szybkości uregulowania spraw spadkowych oraz ilości związanych z tym formalności, wydaje się że wykonanie poświadczenia dziedziczenia u notariusza jest lepszym rozwiązaniem niż składanie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Jednak niestety nie zawsze jest możliwość uregulowania spraw spadkowych poprzez wykonanie poświadczenia dziedziczenia. Notariusz odmówi sporządzenia poświadczenia dziedziczenia jeśli spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej albo w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą. Notariusz nie będzie mógł również sporządzić poświadczenia dziedziczenia jeśli na tą czynność nie będą mogły się stawić wszystkie osoby które mogłyby być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.