Wysokość zachowku należnego po śmierci rodziców

30-01-2017
Kategoria: Prawo Spadkowe

W akcie jest zaznaczona służebność osobista rodziców do śmierci. Ja natomiast nie otrzymałam żadnej darowizny ani spadku od rodziców. Mam pytanie czy po śmierci mamy należy mi się zachowek i w jakiej wysokości.

Zgodnie z opisanym przez Panią stanem faktycznym oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami przysługuje Pani zachowek po mamie. Nie trzymała Pani żadnej darowizny od swoich rodziców jak również nie otrzyma Pani spadku po śmierci mamy. Zgodnie zaś z prawem spadkowym jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Nie wszyscy członkowie rodziny uprawnieni są do zachowku bowiem zgodnie z prawem spadkowym do zachowku prawo mają wyłącznie osoby wskazane w ustawie. Zgodnie z przepisami zachowek należy się wyłącznie wstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Pani jako zstępna ma jednak prawo do zachowku.

Wysokość zachowku zależy od wartości udziału spadkowego osoby uprawnionej do zachowku oraz od tego czy osoba uprawniona do zachowku jest trwale niezdolna do pracy. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, zachowek będzie przysługiwał w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych zaś wypadkach zachowek będzie przysługiwał w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

Ponieważ Pani siostra wraz z mężem otrzymali od rodziców w darowiźnie ich majątek, przez co nie otrzyma Pani żadnego spadku, jest Pani uprawniona do tego, aby wystąpić do siostry z roszczeniem o zapłatę zachowku. Zgodnie bowiem z prawem spadkowym, jeżeli osoba której przysługuje zachowek nie może go uzyskać od spadkobiercy, może zażądać od osoby która otrzymała darowiznę doliczoną do spadku, kwoty potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Prawo spadkowe przewiduje jednak pewne ograniczenia. Obdarowany zobowiązany jest bowiem do zapłaty zachowku tylko w zakresie wzbogacenie będącego następstwem darowizny. Ponadto w przypadku, gdy obdarowany sam ma prawo do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych osób uprawnionych do zachowku, wyłącznie do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Zwolnienie obdarowanego z obowiązku zapłaty zachowku jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy dobrowolnie wyda przedmiot darowizny.

Przysługiwał Pani zachowek zarówno po ojcu jak i po mamie, jednak zachowek po ojcu uległ już przedawnieniu. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku. Aktualnie będzie Pani przysługiwał zachowek wyłącznie po śmierci Państwa mamy.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt