Zasady nabycia nieruchomości przez zasiedzenie

31-01-2017
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Ojciec nabył nieruchomość od skarbu państwa i następnie zapisał ziemię na mnie. Notariusz pomylił się przy sporządzaniu aktu notarialnego przez co w księgach wieczystych nadal widnieje jako właściciel mój ojciec. Czy w takiej sytuacji mam możliwość uwłaszczenia tej nieruchomości.

Zgodnie z opisanym przez Pana stanem faktycznym istnieje możliwość nabycia własności przedmiotowej nieruchomości przez zasiedzenie. Zgodnie z prawem cywilnym posiadacz nieruchomości który nie jest jej właścicielem ale posiada nieruchomość nieprzerwanie przez okres dwudziestu lat jako posiadacz samoistny, nabywa własność tej nieruchomości. W przypadku zaś gdy posiadacz nieruchomości uzyskał posiadanie w złej wierze, zasiedzenie jest możliwe po upływie trzydziestu lat nieprzerwanego samoistnego posiadania.

Ważne jest, aby pamiętać, że o zasiedzenie może starać się wyłącznie posiadacz samoistny, nie może być to w żadnym wypadku posiadacz zależny. Posiadaczem samoistnym nieruchomości jest ten kto nią faktycznie włada jak właściciel. Natomiast posiadaczem zależnym jest osoba która włada nieruchomością jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2013 r. ., V CKN 164/00, posiadanie cudzej rzeczy, aby mogło być uznane za samoistne, a więc wywołujące skutek prawny zasiedzenia, nie może ograniczać się do wewnętrznego przekonania posiadacza, lecz musi być dostrzegalnym z zewnątrz jego postępowaniem z rzeczą jak właściciel. Posiadaczem samoistnym jest więc ten, którego zakres faktycznego władania rzeczą jest taki sam, jak właściciela i który znajduje się w położeniu pozwalającym na korzystanie z rzeczy w taki sposób, jak może to uczynić właściciel.

Jeśli okres posiadania przez Pana przedmiotowej nieruchomości jest zbyt krótki do jej zasiedzenia, może Pan doliczyć sobie okres posiadania nieruchomości przez Pana poprzedników. Zgodnie bowiem z prawem cywilnym, jeśli w trakcie biegu zasiedzenia miało miejsce przeniesienie posiadania, obecny posiadacz ma prawo doliczyć do czasu swojego posiadania, czas posiadania swojego poprzednika. Natomiast w przypadku, gdy poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony wyłącznie wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści. Powyższą zasadę stosuje się również w przypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.