Obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony

06-02-2017
Kategoria: Prawo Pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie każdemu pracownikowi nieodpłatnych środków ochrony indywidualne, których zadaniem ochronić pracownika przed działaniem niebezpiecznych oraz szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w miejscu pracy. Pracodawca ma również obowiązek poinformować pracownika w jaki sposób należy korzystać z tych środków. Środki ochrony dostarczone przez pracodawcą muszą spełniać wszelkie przewidziane przez przepisy  oceny zgodności.

Na pracodawcy ciąży przede wszystkim obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzież oraz obuwie robocze. Obowiązek powyższy ma miejsce gdy odzież własna pracownika narażona jest na zniszczenie lub zabrudzenie, oraz gdy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca ma prawo wskazać stanowiska na których zezwolone jest stosowanie własnej odzieży i obuwia roboczego, jeśli wyrazi na to zgodę pracownik, natomiast odzież i obuwie spełniają wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nie dotyczy to jednak stanowisk na których pracownik obsługuje maszyny oraz inne urządzenia techniczne oraz stanowisk na których może dojść do skażenia odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Jeśli pracownik zdecyduje się używać własnej odzieży ochronnej pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze są własnością pracodawcy. Dopuszczanie pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy jest całkowicie zabronione.

Obowiązkiem pracodawcy jest ponadto zapewnienie, aby stosowane przez pracownika środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały wszelkie właściwości ochronne i użytkowe. Pracodawca musi również odzież pracowniczą prać, konserwować, naprawiać, odpylać i odkażać. Jeśli zaś pracodawca nie może wykonać prania odzieży, czynność tą może wykonać również pracownik. Jednak wtedy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów które poniósł pracownik.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.