Sposoby przeniesienia własności nieruchomości

07-02-2017
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Posiadam z mężem mieszkanie własnościowe. Mamy dwie dorosłe córki. Jedna z nich za życia mojej mamy była zameldowana u niej. Po jakimś czasie mama wykupiła to mieszkanie z tym że zapłaciła za nie córka. W krótkim czasie mama zmarła. Mieszkanie dziedziczyłam ja i moja siostra. U notariusza siostra zrzekła się tego mieszkania na mnie. Mieszkanie to zostało sprzedane a pieniążki z niego dałam córce na remont mieszkania które sobie kupiła za kredyt. Została druga córka , która chce koniecznie dopełnić spraw spadkowych. Obiecałam tej drugiej córce że to mieszkanie które zajmuję z mężem będzie jej. Jak to w życiu bywa może się zdarzyć tak że ta pierwsza córka może się nie zrzec swojej części. Pytanie, co mam zrobić żeby było dobrze.

W pisanym przez Panią przypadku istnieją trzy sposoby uregulowania kwestii przekazania nieruchomości na rzecz jednego z dzieci w przypadku, gdy drugie dziecko otrzymało już darowiznę na urządzenie mieszkania. Wszystkie zaproponowane formy przeniesienia mieszkania na córkę różnią się przede wszystkim obowiązkami jakie córka będzie miała względem Państwa oraz chwilą kiedy przejdzie na nią własność nieruchomości.

Pierwszą formą zabezpieczenia, aby nieruchomość przeszła wyłącznie na jedną córkę jest testament. Testament powoduje, że własność mieszkania przejdzie na córkę dopiero z chwilą Państwa śmierci. Do chwili śmierci właścicielami nieruchomości będzie wyłącznie Pani i mąż. Druga zaś córka po śmierci nie będzie miała Prawa do mieszkania, nie będzie bowiem ujęta w testamencie. Pani druga córka nie będzie miała również prawa do zachowku ponieważ otrzymała darowiznę która wyczerpuje jej prawo do zachowku. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Testament można sporządzić w zwykłej formie pisemnej w ten sposób, że napisze go Pani w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Może Pani sporządzić testament również w taki sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy Pani swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Jednak najlepszą formą sporządzenia testamentu jest forma aktu notarialnego. Dlatego, aby skutecznie sporządzić testament najlepiej jest udać się do kancelarii notarialnej i sporządzić go w formie aktu notarialnego.

Druga formą zabezpieczenia córce prawa do mieszkania jest przekazanie jej własności w formie darowizny. Różnica pomiędzy darowizną a testamentem jest taka, że w przypadku darowizny córka stanie się właścicielem nieruchomości już w chwili sporządzenia i podpisania umowy. Darowizna nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Zatem aby dopełnić formalności przekazania nieruchomości w formie darowizny należy w tym celu udać się do kancelarii notarialnej.

Trzecią i ostatnią forma zabezpieczenia córce prawa do mieszkania jest przekazanie jej własności w formie dożywocia. Dożywocie polega na tym, że córka w zamian za przeniesienie na nią własności nieruchomości będzie miała obowiązek przyjąć Panią jako domownika, dostarczyć Pani wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Umowa dożywocia podobnie jak umowa darowizny powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Zatem jeśli zdecyduje się Pani na tę formę zabezpieczenia córce prawa do mieszkania należy udać się do kancelarii notarialnej celem dopełnienia formalności.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.