Zasady przebiegu walnego zebrania członków stowarzyszenia

13-02-2017
Kategoria: Prawo Cywilne

Witam serdecznie, prowadzę (jako członek Zarządu) stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Miliku i w związku z tym mam pytanie natury prawnej. Jak co roku organizuję Walne Zebranie Członków (sprawozdawcze co roku a raz na pięć lat sprawozdawczo-wyborcze) i w zeszłym roku miałem taką sytuację iż przybył na to zebranie Pan nienależący do tego stowarzyszenia i musiałem Go dopiero wyprosić i to z wielkim trudem. Już teraz ten Pan zapowiedział iż wedle Jego wiedzy ma prawo uczestniczyć w zebraniu i w tym roku nie pozwoli się wyprosić. Dodam tutaj iż jest to osoba dość negatywnie nastawiona do tej organizacji i w mojej ocenie temu Panu zależy tylko na wprowadzaniu zamieszania i złej atmosfery. Proszę o poradę prawną czy mogę w świetle prawa, nawet przy pomocy policji, wyprosić tego Pana przed rozpoczęciem Walnego Zebrania?, czy też prawdą jest iż może On przebywać na tym zebraniu a jeśli tak to jako kto? i w jakim charakterze?. Nadmieniam iż nasz statut nie precyzuje tej kwestii. Proszę o informację czy w tej kwestii potrafią Państwo mi udzielić rzetelnej informacji którą mógłbym wykorzystać.

Absolutnie nie ma żadnych podstaw prawnych, aby na walnym zebraniu członków stowarzyszenia przebywała osoba która nie jest członkiem stowarzyszenia lub jego pełnomocnikiem. W walnym zebraniu członków stowarzyszenia mogą uczestniczyć wyłącznie członkowie stowarzyszenia oraz jeśli statut na to zezwala ich pełnomocnicy. Zgodnie z art. 95 kodeksu cywilnego członek stowarzyszenia może głosować poprzez swojego pełnomocnika w związku z powyższym jedyną osobą która oprócz członka stowarzyszenia może uczestniczyć w walnym zebraniu jest jego pełnomocnik. Jeden pełnomocnik może również reprezentować kilku członków stowarzyszenia.

Zatem jeśli osoba która chce uczestniczyć walnym zebraniu członków stowarzyszenia nie jest członkiem stowarzyszenia to musi się wylegitymować co najmniej pełnomocnictwem do reprezentowania innego członka stowarzyszenia. Oczywiście o ile statut stowarzyszenia zezwala na taką reprezentację. Pełnomocnictwo takiej osoby musi być zawarte w formie pisemnej, ponadto musi zawierać dokładne określenie do jakich czynności jest dane konkretne pełnomocnictwo, jaki jest zakres pełnomocnictwa oraz komu jest ono dane. Pełnomocnictwo powinno być ponadto dołączone do protokołu walnego zebrania.

W przyszłości powinniście Państwo dokonać odpowiedniego zapisu w statucie stowarzyszenia lub w regulaminie, że osoby trzecie nie legitymujące się prawem członkostwa lub pełnomocnictwem od członka stowarzyszenia, nie mają prawa do obecności na walnym zebraniu. Tak, aby z tych regulacji jasno wynikało, że osoby te nie mają prawo aby przebywać na walnym zebraniu członków. Statut jest bowiem podstawowym dokumentem regulującym działania stowarzyszenia. Natomiast w regulaminie walnego zebrania członków stowarzyszenia można regulować w sposób szczegółowy zasady przebiegu walnego zebrania członków stowarzyszenia.

Jeśli osoba która nie jest członkiem stowarzyszenia lub nie okaże pełnomocnictwa od innego członka stowarzyszenia nie opuści na Pana żądanie walnego zebrania dopuści się przestępstwa z art. 193 kk. Zgodnie z tym przepisem kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W związku z powyższym macie Państwo prawo, aby w takie sytuacji poprosić o interwencję policję.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.