Mieszkanie dewelopera obciążone hipoteką

21-03-2017
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Ponad rok temu podpisałam umowę deweloperską. W momencie jej podpisywania na nieruchomości nie ciążyła żadna hipoteka. Natomiast teraz kiedy czeka mnie tzw. wyodrębnienie lokalu -już owszem w księdze wieczystej jest informacja o hipotece umownej łącznej. Obawiam się, że zarówno ja jak i inni klienci dewelopera w przypadku jego ewentualnego bankructwa będziemy musieli spłacać jego długi. Czy taka obawa jest uzasadniona i czy jest jakiś środek zaradczy?

Zgodnie z art. 24 ustawy o księgach wieczystych hipotece, dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione. Natomiast zgodnie z art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, W razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział. Zatem wraz z wyodrębnieniem lokalu który Pani kupuje hipoteka będzie obciążała również Pani lokal, co nie powinno mieć miejsca bowiem będzie Pani wtedy ponosiła odpowiedzialność za nie swoje długi.

W sytuacji gdy Pani deweloper zaciągną jakieś zobowiązanie w związku z którym nieruchomość została obciążona hipoteką, to w umowie deweloperskiej którą Pani podpisała powinien znajdować się zapis, że deweloper przedstawi oświadczenie wierzyciela o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie lokalu bez obciążenia hipoteką. Jest to tak zwana promesa i powinna być załączona do umowy deweloperskiej jako załącznik.

Wyżej opisane oświadczenie wierzyciela jest niezbędne ponieważ w sytuacji gdy nieruchomość jest obciążone hipoteką, to każdy wyodrębniony z tej nieruchomości lokalu, też będzie obciążony hipoteką. Nie ma przy tym znaczenia, że hipoteka został wpisana do księgi wieczystej w związku z zobowiązaniem deweloper oraz że uregulowała Pani deweloperowi całą kwotę należną za mieszkanie.

W związku z powyższym zabezpieczeniem przed wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej wyodrębnianego lokalu może być wyłącznie oświadczenie wierzyciela w którym wyrazi zgodę na to by wyodrębniony przez Panią lokal nie był obciążone hipoteką. Informacja o tym, czy wierzyciel dewelopera wystawił promesę że takie oświadczenie przedstawi powinna znajdować się w prospekcie informacyjnym.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt