Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

31-03-2017
Kategoria: Prawo Pracy

Dzień dobry mam sprawę typ prawo pracy. Ustaliłem z dyrektorem produkcji że wybiorę zaległy urlop i wrócę do pracy a resztę urlopu wykorzystam w dalszym terminie. Gdy pojechałem po skierowanie w celu uaktualnienia badań lekarskich główna kadrowa poinformowała mnie że " Niestety według przepisów Po rodzicielskim musisz wybrać cały zaległy urlop w ciągłości." Podsunęła mi wniosek i kazała wypełnić. Do premii 10-lecia niewiele mi brakuje, dyrektor nowy na prawie mało się zna wiec słucha co mu kadrowa powie. Moje pytania brzmią tak: Czy to z wykorzystaniem całego zaległego urlopu musi nastąpić w czasie ciągłym to prawda, -Jeśli nie to co mam zrobić teraz gdy już wniosek o urlop został podpisany przez dyrektora, Jeśli tak czy jestem wstanie przy podpisywaniu nowej umowy wymusić prawnie (wnioskiem) jednorazowy urlop bezpłatny? Dodam że w moim wypadku potrzebuje urlopu cały lipiec (i jest to sprawa bardzo dla mnie ważna, na tyle ważna ze jestem wstanie z pracy zrezygnować ) wiec każda podpowiedz będzie dla mnie cenna.

Zgodnie z kodeksem pracy na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Regulacja ta dotyczy oczywiście także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu rodzicielskiego. Natomiast przepisy prawa pracy nie mówią, że ma to być cały urlop pracownika. Należy zatem przyjąć, że pracownik po powrocie z urlopu rodzicielskiego nie ma obowiązku wykorzystywać całego swojego urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca obiecał Panu, że po podpisaniu drugiej umowy udzieli Panu w wybranym przez Pana okresie urlopu bezpłatnego. Jednak zgodnie z kodeksem pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Prawo pracy mówi zatem, że pracodawca „może” udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu na jego wniosek, lecz nie musi tego uczynić. W związku z powyższym jeśli pracodawca się rozmyśli i nie zechce spełnić swojej obietnicy to nie będzie Pan w stanie go do tego zmusić. Dodatkowo utraci Pan cały swój urlop ponieważ pracodawca wypłaci go Panu w formie ekwiwalentu pieniężnego po rozwiązaniu aktualnej umowy.

Rozwiązanie umowy oraz urlop bezpłatny nie będą dla Pana korzystne również pod względem premii dziesięciolecia. Zgodnie z kodeksem pracy okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się bowiem do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W mojej ocenie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie dla Pana przesunięcie tego urlopu na inny termin. Jest to bowiem możliwe w świetle przepisów prawa pracy. Wtedy będzie Pan miał możliwość wykorzystania urlopu w dowolnym innym już terminie.

Zgodnie z kodeksem pracy przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Pracodawca ma również obowiązek przesunąć termin urlopu jeśli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.