Przedawnienia abonamentu za telefon stacjonarny

05-04-2017
Kategoria: Prawo Finansowe

Witam, Bardzo proszę o poradę w sprawie zadłużenia za telefon. Mój nie żyjący tato miał służbowy telefon stacjonarny, który po reorganizacji zakładu pracy miał przepisać na siebie. Z informacji jakie udało mi się uzyskać od mamy, wiem że umowa podobno została przepisana, ale fa za telefon przychodziły nadal do zakładu pracy, z zakładu księgowa dzwoniła do rodziców i mama wpłacała pieniążki na konto zakładu a oni dalej mieli płacić. Po ok 6 m-ach do mamy zadzwoniła pani księgowa z informacją że środki które były wpłacone na opłatę rachunków za tel. wypłaciła ojcu i prosi o załatwienie aby nie przychodziły już do zakładu. Podobno ojciec poszedł wyjaśnić sprawę i rozwiązać umowę. Po tym zdarzeniu przyszła jeszcze jakaś korespondencja ale na inne nazwisko. Od tej pory fa już nie przychodziły. W 2008 roku przyszło wezwanie do zapłaty również na inne nazwisko już po śmierci taty. Mama nic z tym nie zrobiła. 2 tygodnie temu przyszło wezwanie na kwotę ok 2 600,00zł, list leżał pod drzwiami, bez potwierdzenia odbioru. Co powinnam zrobić? Czy mam się odzywać do firmy windykacyjnej? Nazwisko jest inne, więc nie wiem czy tak na prawdę dług należy do ojca - mówił że wszystko załatwił (z tego co mówił zaginęła jego umowa, w domu takiej też nie odnalazłam). Po jakim czasie przedawnia się taki dług?

Roszczenie o które upomina się od Państwa firma windykacyjna uległo już przedawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 118 kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Roszczenie z tytułu usług telekomunikacyjnych jest ewidentnie roszczeniem okresowym  i w związku z tym ulega przedawnieniu po trzech latach.

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. W Państwa przypadku dniem rozpoczęcia biegu przedawnienia będzie dzień śmierci Państwa ojca. Ponieważ Państwa ojciec zmarł 9 lat temu roszczenie powyższe przedawniło się już kilka lat temu.

Do umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych nie ma zastosowania dwuletni okres przedawnienia roszczenia wynikający z art. 750 kodeksu cywilnego, lecz ma zastosowanie trzyletni okres przedawnienia wynikający z art. 118 kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 7 maja 2009 r. (III CZP 20/09), termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy z 16.7.2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 r., Nr 171, poz. 1800, ze zm.), określa art. 118 kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy słusznie stwierdził, że elementy istotne umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych zostały wystarczająco uregulowane przez inne przepisy w rozumieniu art. 750 KC, a więc przez Prawo telekomunikacyjne z 2004 r. Fakt prawnego uregulowania umów telekomunikacyjnych w Prawie telekomunikacyjnym z 2004r. oznacza, że do tych umów, choć są to umowy o świadczenie usług, nie mają zastosowania przepisy o zleceniu (art. 750 KC).

W związku z powyższym możecie Państwo nie płacić za to przedawnione roszczenie i powinniście w dalszych rozmowach z firmą windykacyjną powoływać się na zarzut przedawnienia roszczenia wynikający z art. 118 kodeksu cywilnego.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.