Odpowiedzialność karna za podrobienie podpisu

06-04-2017
Kategoria: Prawo Karne

Cztery  miesiące temu sprzedałam samochód, ze względu że byłam za granica. Cala transakcja odbyła się przez telefon. Wszystko poszło dobrze, otrzymałam pieniążki, kupujący stwierdził że mogę bez problemu podpisać się za niego na umowie więc tak zrobiłam. wróciłam do kraju wyrejestrowałam auto i wszystko było dobrze lecz do czasu. Kilka dni temu do moich drzwi zapukała policja stwierdzając że podpis na umowie został podrobiony. Ze względu że jestem za granica zadzwoniłam na policje gdzie sprawa jest prowadzona dowiedzieć sie o co chodzi. Pani powiadomiła mnie że pan który został wpisany na umowie zgłosił podrobienie podpisu i że żadnego samochodu ode mnie nie kupił,. Okazał umowę i muszę się stawić na wierzytelność podpisu. Moje pytanie brzmi jak rozwiązać ten problem i co mi za to grozi? Którą umowę mógł ten pan dostać moją czy osoby z którą się kontaktowałam przez telefon? Pan wpisany na umowie dowiedział sie o całej sprawie dopiero gdy przyszło do niego wezwanie do zapłaty za podatek właśnie za ten samochód. Jak to możliwe że dopiero teraz przyszedł mu do zapłaty podatek i jaki urząd okazał mu taką właśnie umowę? Dodam że osoba z którą sie kontaktowałam przez telefon twierdzi że naładował auto i sprzedał dalej ( auto sprzedawane było z wadliwym silnikiem). Nie wiem o co może chodzić jak tą sprawę rozwiązać skoro otrzymałam przelew na uzgodnioną cenę, Bilingi rozmów z tym panem również mam. czy mam sie bać konsekwencji tej całej sprawy? proszę o rade. dodam jeszcze ze pan z umowy oraz pan z którym sie kontaktowałam twierdza ze tego samochodu nie maja, wiec gdzie ten samochód może teraz być? w urzędzie został juz wyrejestrowany i nie ma go na mnie.

W opisanej przez Panią sytuacji jedynym zagrożeniem dla Pani jest fakt podpisania się za inną osobą, co stanowi przestępstwo podrobienia dokumentu i jest zgodnie z art. 270 kodeksu karnego zagrożone odpowiedzialnością karną.

Prawo karne mówi, że kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pani przypadek jest bez wątpienia wypadkiem mniejszej wagi, co zagrożone jest odpowiedzialnością karną w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Przestępstwo fałszerstwa dokumentów do którego doszło w opisanym przez Panią przypadku zostało znowelizowane przez ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. Został bowiem dodany do jego treści § 2a, zgodnie z którym w wypadkach mniejszej wagi sprawca może zostać ukarany karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Zatem sprawca przestępstwa podrobienia dokumentu w sprawach mniejszej wagi może skorzystać z warunkowego umorzenia postępowania karnego wobec sprawcy lub nawet odstąpienia od wymierzenia kary wobec niego.

Sąd może zatem w wypadkach mniejszej wagi łagodniej potraktować sprawcę. Jest to pozytywna zmiana bowiem dotychczas osoby które podpisywały dokumenty lekkomyślnie za zgodą osób których podpis dotyczył, były karane tak samo jak sprawcy umyślnych przestępstw podrabiania dokumentu. Dopiera dodanie wypadku mniejszej wagi sprawiło, że sąd może sprawcę ukarać karą grzywny lub ograniczenia wolności, a nawet warunkowo umorzyć postępowania karne.

Oznacza to, że w Pani przypadku możliwe jest zarówno warunkowe umorzenie postępowania w myśl art. 66 § 1 KK jak i odstąpienia od wymierzenia kary przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary oraz orzeczeniu jedynie środka karnego. W związku z powyższym, jeśli zostanie postawiony Pani zarzut podrobienia dokumentu, powinna Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.